Європейський Союз (ЄС) не має наміру просити Україну переглянути транзитну угоду з російським "Газпромом" після закінчення її терміну в грудні 2024 року. За час повномасштабної агресії Росії, Європа знайшла альтернативні маршрути постачання газу, що дозволяє обійтися без продовження контракту з "Газпромом".
Про це заявила комісар ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсон, повідомляє PAP. "Ми знайшли альтернативні шляхи постачання, і з нашого боку нема потреби просити Україну розпочинати будь-які переговори з російськими компаніями", – підкреслила Сімсон.
За її словами, Європа вже понад два роки готується до завершення дії угоди, яка була продовжена у 2019 році на п'ять років. Контракт "Нафтогазу" з "Газпромом" передбачає транспортування 40 мільярдів кубометрів газу на рік, і його закінчення ускладнить виконання зобов'язань перед Австрією, Словаччиною та Угорщиною, а також постачання до Придністров'я.
ЄС активно працював над диверсифікацією маршрутів постачання газу, щоб зменшити залежність від російських енергоресурсів. У 2023 році країни ЄС отримали транзитом через Україну лише 14 мільярдів кубометрів російського газу, тоді як загальне постачання з РФ до ЄС впало на 71% за останні два роки.
У 2023 році на російський газ припадало лише 15% загального обсягу імпорту газу порівняно з 45% у 2021 році. "Ми успішно пройшли опалювальний сезон. Вже зараз час починати готуватися до наступної зими", – заявила Сімсон. Вона також зазначила, що ЄС розраховує на продовження заходів щодо скорочення постачань російського зрідженого газу.
Відмова від російського газу також є способом підтримати Україну та допомогти її інтеграції до енергетичного ринку ЄС. Європейський Союз планує використання українських газових сховищ та їхнє приєднання до "вертикального газового коридору" (Україна – Молдова – Словаччина, Угорщина, Румунія – Греція), що забезпечить постачання газу з Азербайджану та допоможе зі зберіганням зрідженого газу, отриманого через LNG-термінали в Середземному морі.