Чехія позбудеться залежності від російської нафти не пізніше середини наступного року. Країна розраховує на постачання з Трансальпійського трубопроводу. Також влада Чехії чекає на перемогу України у війні проти РФ і, як наслідок, продовження використання трубопроводу "Дружба".
Про це розповів прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала після зустрічі з керівництвом державної компанії Mero на Центральній нафтобазі. Він заявив, що його уряд буде "домагатися скасування пільг на імпорт російської нафти" після завершення розширення італійського нафтопроводу TAL.
Реконструкція Трансальпійського трубопроводу йде повним ходом і буде завершена до кінця цього року. Загальна вартість повної модифікації та збільшення потужності, яка полягатиме у прискоренні транспортування нафти, становитиме не менш ніж 1,5 мільярда чеських крон і буде сплачена компанією Mero разом з нафтопереробними заводами країни.
Чехія продовжує купувати російську нафту, проте вже у першому кварталі цього року країна скоротили імпорт російської нафти на 22% порівняно з минулим роком. Частина НПЗ Чехії вже перейшла на винятково неросійську нафту, здебільшого з Азербайджану, Казахстану, Саудівської Аравії та Північної Америки.
Минулого року на чеські НПЗ надійшло 7,4 мільйона тонн сирої нафти. З них не менш ніж 58% становила нафта з російського трубопроводу "Дружба". У Чехії розраховують і далі користуватись цим нафтопроводом, але вже після завершення війни в Україні і за умовою української перемоги. Принаймні так вважає директор Mero Ярослав Пантучек.
За його словами, майбутня експлуатація "Дружби" має для України подвійне значення. "По-перше, це збільшило б транспортування нафти через Україну до Угорщини, Словаччини та Чехії, а по-друге, означало б значну фінансову вигоду для України", – пояснив Пантучек.
Інший варіант – використовувати "Дружбу" для поставок у зворотному напрямку або для інших цілей. Це вже залежить від ситуації в Україні. Проте про припинення роботи "Дружби" не може бути й мови, бо "Чехія розраховує на постачання через Україну", додали Фіала та Пантучек.