Нацбанк підвищив доступність кредитів для домогосподарств на придбання енергообладнання. Таке ж рішення ухвалено і для малого та середнього бізнесу. Таким чином, в Україні мають намір посилити фінансування проєктів відновлення української енергетики.
Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Він зазначив: у рамках цього посилення потенціал банків щодо нарощування кредитного портфеля зростає у півтора рази.
"Нові положення сприятимуть розвитку проектного кредитування. У тому числі для швидкого відновлення енергетичної інфраструктури", – йдеться у повідомленні.
При цьому наголошується: ухвалені рішення є частиною загальної Стратегії щодо децентралізації енергосистеми України. В рамках якої передбачаються:
пільгові кредити на енергоустаткування;
спрощене підключення нових установок;
гранти на встановлення сонячної генерації та теплових насосів;
встановлення державою та громадами міні-ТЕЦ по всій країні.
Якими будуть суми кредитів
Раніше ж Кабінет міністрів ухвалив порядок надання фінпідтримки фізособам на купівлю енергетичного обладнання. Йдеться про тих, хто встановлює генеруючі установки з альтернативних джерел енергії у власних домогосподарствах. У документі зазначено, що:
сума компенсації для установок потужністю до 10 кВт на одне домогосподарство становитиме 244 тис. грн;
максимальна сума кредиту – 480 тис. грн терміном на 5 років.
Будинки українців можуть почати перетворювати на "енергокомпанії"
Окрім того, в Україні запустили держпрограму підтримки встановлення альтернативних джерел енергії – "ГрінДІМ". Вона передбачає можливість отримання об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельних кооперативів часткового відшкодування на, зокрема, встановлення сонячних електростанцій (СЕС) – на суму до 1 млн грн. Це фактично перетворить багатоквартирні будинки на подобу енергокомпаній.
Також часткове відшкодування передбачено і за кошти, витрачені на:
встановлення теплових насосів (ґрунтових, водяних, повітряних – для опалення та забезпечення гарячого водопостачання) – до 2 млн грн;
проведення сертифікації енергетичної ефективності будинку (перед поданням заявки на отримання гранту на встановлення альтернативних джерел енергії та після реалізації проєкту) – до 15 тис. грн.
Грант включає часткову компенсацію вартості основного обладнання, додаткових необхідних матеріалів та сертифікації енергетичної ефективності. При цьому:
надається він на безоплатній та безповоротній основі;
грант покриватиме 70% вартості обладнання, аудиту та сертифікації енергетичної ефективності будинку перед подачею заявки та після реалізації проєкту;
додатково встановлено граничні суми грантів на одиницю потужності устаткування.