Депутати хочуть відновити контроль за державними закупівлями підприємств, що здійснюють їх за власні кошти.
6 лютого депутати трьох опозиційних фракцій - Батьківщини, УДАРу та Свободи подали пропозиції в закон" Про здійснення державних закупівель".
У законопроекті N2207 закладені норми, які мали б повернути громадськості контроль над держпідприємствами, які здійснюють закупівлю товарів, робіт і послуг за власні кошти.
У 2012 році парламент вивів ці компанії з-під дії тендерного закону, і хоча вони збережуть право не проводити тендери - опозиція його не оскаржує - їх хочуть зобов'язати хоча б оприлюднювати звіти про результати проведення своїх закупівель.
Згідно з пропозицією депутатів, це необхідно буде робити на сайті Мінекономрозвитку (уповноважений орган) протягом трьох робочих днів після укладення договору.
Розголошенню підлягає інформація про найменування, кількість товару, його технічні та якісні характеристики, місце поставки, ціну, постачальника.
За словами одного з авторів законопроекту Олесі Оробець (Батьківщина), виведення держпідприємств з-під дії тендерних процедур "засекретив" чи не дві третини бюджету, незважаючи на застереження експертів Світового банку та Єврокомісії.
"Нехай держпідприємства не беруть участь в тендерних процедурах, а просто звітують, у кого, за якою ціною і що саме купують чи продають", - пропонує вона.
"Принаймні, це захистить право платників податків проконтролювати те, на що, як і наскільки дбайливо витрачаються їхні кошти", - вважає Оробець.
Зазначимо, що за січень-вересень 2012 року, згідно з даними Держстату, було укладено угод про витрачання державних коштів на 332,3 мільярда гривень, у тому числі 213,2 мільярда гривень без процедур (з них на державні компанії припали закупівлі на 189 мільярдів гривень).
Між тим, експерти стверджують, що втручання в комерційну діяльність компаній, навіть якщо вони є державними, знизить їх конкурентоспроможність в порівнянні з приватним бізнесом.
Додати коментар