Фінанси. Гроші. Валюта, Податки та законодавство, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Розбито товар в супермаркеті: на чиєму боці закон

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: супермаркети, права покупця

    Співробітники супермаркетів та магазинів не мають права змушувати покупців оплачувати пошкоджений чи розбитий товар – вони можуть лише зафіксувати факт пошкодження майна. Однак це стосується лише тих випадків, коли псування товару відбулося випадково.

    7085_gnach1_jpg_resized.jpg (64.02 Kb)

    Це пояснили експерти "Захисту прав споживачів". Там зазначили: за ст. 17 Закону України "Про захист прав споживачів", забороняється примушувати споживача купувати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту. Відповідно, "ніхто не може змусити вас сплатити пошкоджений або розбитий товар".

    "Якщо товар пошкоджено ненавмисне – тоді законодавство на боці споживачів. Згідно зі ст. 323 Цивільного кодексу України ризик випадкового знищення та випадкового псування майна несе його власник, якщо інше не встановлено договором або законом. Адже покупець не власник, поки не заплатить за товар", – зазначили експерти.

    Водночас, зазначається, якщо представники закладу наполягають на вині клієнта, то мають довести її в суді – адже самостійно стягувати такі виплати вони не мають права. Покупцям у такому разі слід викликати поліцію.

    "Рекомендуємо суб’єктам господарювання врахувати можливі ризики пошкодження товару під час його розкладання, покупцям бути обережними, а у разі виникнення спірних ситуацій викликати поліцію", – підсумували експерти.

    У супермаркетах можуть обважити

    Водночас у супермаркетах та інших закладах торгівлі можуть обважувати своїх покупців. Для цього використовуються ваги, які не пройшли повірки. Однак це є порушенням прав споживача, а тому покупці можуть звертатися зі скаргою до Держпродспоживслужби чи суду.

    "Купуючи товар, що підлягає зважуванню, звертайте увагу, чи засоби вимірювальної техніки мають повірочне тавро. Якщо ні, то покупець має право вимагати у продавця документи, що підтверджують проходження засобами вимірювання періодичної повірки", – розповіли експерти "Захисту прав споживачів".

    Якщо товар продається на ринку, наголошується, можна звернутися до його адміністрації – щоб та надала вимірювальні прилади. Адже за правилами торгівлі на ринках, "адміністрація зобов'язана забезпечувати продавців засобами вимірювальної техніки".

    Якщо справність вимірювального приладу не підтверджена, ваші права як споживача виявляються порушеними. У зв'язку з чим можна звернутися до:

    Держпродспоживслужби;
    суду.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Нові відкриття у торгово-розважальному центрі Respublika Park Нові відкриття у торгово-розважальному центрі Respublika Park
Керівники (Василь Толстунов та Сергій Толстунов) найбільшого ТРК України – Республіка Парк – підсумували результати першої половини року т...
Криптогаманець Trustee Plus і європейська платіжна картка для швидких розрахунків Криптогаманець Trustee Plus і європейська платіжна картка для швидких розрахунків
Українці дедалі частіше стикаються з обмеженнями, які створюють додаткові труднощі для управління фінансами та користування ними. Криптогаманець Trust...
Як проксі-сервери допомагають захистити приватність в Інтернеті
В сучасному цифровому світі захист особистих даних та приватності в Інтернеті стає все важливішим. З кожним роком кількість кібератак, збору даних без...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми