Кабінет міністрів розробив один із найскладніших проєктів бюджету. Доходи зростуть лише на 5%, при тому значно збільшаться видатки на оборону. Замість цього урядовці пропонують зменшити видатки на соціальну політику та медицину. Про те, куди витратять державний бюджет у 2025-му, як це вплине на українців і чому варто готуватись до складного року, читайте в матеріалі.
Бюджет важких часів: на що витратять кошти
"До повномасштабного вторгнення всі бюджети зверхньо називали "бюджетами проїдання", тому що основною статтею видатків завжди була соціалка. З 2022 року три найбільші категорії витрат бюджету змінились. Тепер це оборона і з великим розривом", – поділилась враженням від проєкту бюджету голова профільного парламентського комітету Роксолана Підласа.
На Україну чекає вже третій державний "бюджет оборони", у якому більша частина видатків спрямована саме на захист країни та безпеку. Однак 2025-й може стати першим роком, коли попри зростання цін скоротять видатки на соціалку. Тепер це не "бюджет проїдання", як було до повномасштабної війни. Навпаки: декому доведеться їсти менше. На жаль, передусім йдеться про соціально незахищені верстви населення: тих, хто живе на пенсії та виплати.
Отже, на оборону наступного року витратять 1 трлн 593 млрд грн, на забезпечення громадського порядку, безпеку та судову владу – 635 млрд (прогноз видатків та надання кредитів з проєкту бюджету). Загалом це понад 2,2 трлн грн. Для порівняння, у 2021-му, до повномасштабної війни, ця цифра була на рівні 307 млрд. Тобто за цей період видатки на оборону та безпеку зросли у 7 разів.
На другому місці за масштабами видатків – "обслуговування боргу" – 482 млрд грн. А соціалка, яка раніше традиційно посідала перше місце, увійшла в трійку найбільших видатків з плановим показником на наступний рік у 479,3 млрд грн.
Це чи не вперше, коли уряд наважився на скорочення соціальних видатків. У 2024-му, із урахуванням всіх корективів, на соціальну сферу планують витратити 483,5 млрд грн. Звісно, вже після схвалення бюджет на 2025-й можуть переглянути. Наприклад, якщо закінчиться війна й Україна отримає додатковий ресурс, який зараз не враховано.
Хоча можуть бути і інші сценарії. Наприклад, у 2024-му видатки на соціалку зростуть із запланованих 476,8 млрд до 483,5 млрд, попри повномасштабну війну і спроби РФ захопити все нові й нові території України і зруйнувати якомога більше.