Фінанси. Гроші. Валюта, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Вперше в Україні заплатили за повідомлення про корупцію

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: виплата, повідомлення про корупцію

    Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) вперше виплатило винагороду викривачеві корупції в сумі 1,68 млн грн. Гроші отримав чинний військовослужбовець, ексдиректор департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони Андрія Бойко, який викрив ексглаву управління Міноборони.

    1598_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

    Про це повідомили у НАЗК. Виплату здійснено за рішенням Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду (ВАКС) від 9 листопада 2023 року у справі № 991/2197/22.

    Бойко обіймав зазначену посаду у Міноборони у 2020-2021 роках. Саме у 2021 році він звернувся до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) із повідомленням про те, що йому запропонували хабар у 24 млн грн за позитивний аудит на користь приватної компанії "Фортеця-Ост".

    Ця фірма, як зазначає журналіст Олег Новіков, займалася реконструкцією частини будівлі одного з центральних управлінь під Єдиним центром безпеки Міноборони. Позитивний висновок аудиту допоміг би компанії отримати повну суму контракту більш ніж на 400 млн грн і претендувати на майбутні договори з Міноборони.

    Цікаво, що у березні 2023 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) відмовив у виплаті винагороди викривачеві, мотивувавши рішення тим, що він офіційно повідомив про виявлений злочин у рамках реалізації своїх службових повноважень і тому нібито не має права на винагороду. Викривач оскаржив це рішення і наприкінці 2023 року Апеляційна палата ВАКС задовольнила його скаргу та присудила виплату.

    До речі, раніше Верховний суд підтвердив вирок, оголошений екс-главі управління Міноборони, якого викрив Бойко. За даними Новікова, йдеться і Дмитра Комаху. Йому призначили 4,5 роки позбавлення волі.

    Чому за 5 років не було жодної виплати

    Можливість винагороди викривачам корупції було запроваджено ще у 2019 році. Суди за цей час ухвалили два позитивні рішення про виплати, але через відсутність врегульованих процедур виплати реальне виконання судових рішень тривалий час було неможливим, зазначають у НАЗК. Перша в історії українського інституту викриття виплата стала можливою завдяки зміні порядку використання коштів, передбачених у держбюджеті на реалізацію антикорупційних стратегій.

    "Зараз маємо відповідне рішення та виплату першої винагороди. Це фундаментальна подія для подальшого розвитку інституту викриття в Україні та формування стійкої культури викриття. На черзі – наступний кейс", – зазначив голова НАЗК Віктор Павлущик.

    До речі, Україна не є єдиною країною із виплатами винагород викривачам корупції. Така практика існує у США, Литві, Чорногорії, Південній Кореї, проте різняться законодавчі вимоги щодо реалізації такого права.

    "У заохоченні викривачів Україна йде шляхом, який довів свою ефективність в інших країнах. Так, наприклад, Закон про наклеп у США фіксує, що викривачі можуть отримати винагороду у розмірі 15–25% від будь-яких вилучених коштів та штрафів", – зазначили у НАЗК.

    Щоб мати статус викривача, особа повинна відповідати низці критеріїв. Зокрема, існують такі вимоги (відповідати потрібно всім одразу):

    здійснити повідомлення має фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка має переконання, що інформація достовірна;
    інформація повинна містити фактичні дані, що підтверджують можливе вчинення іншою особою корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення; ці дані повинні підлягати перевірці;
    інформація про корупцію стала відома особі у зв'язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням служби або навчанням або участю у передбачених законодавством процедурах, обов'язкових для початку діяльності, проходження служби чи навчання.

    Аналогічні вимоги до особи викривача передбачені, наприклад, і у законодавстві Великої Британії – там викривачами є працівники чи колишні працівники відповідного підприємства, які виявили правопорушення під час виконання своїх трудових обов'язків. Це збільшує можливість підтвердження інформації доказами (документацією, обставинами правопорушення тощо).



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми