Країни "Великої сімки" (G7) розглядають колективне посилення чи адаптацію ліміту цін на російську нафту. Це має звузити доступ РФ до нафтодоларів та спонукати її до мирних переговорів.
Згідно з текстом проєкту спільної заяви, розробку нового цінового ліміту на російську нафту доручать міністрам фінансів країн G7 (США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія та Канада), повідомляє Bloomberg. Наразі цінова стеля на російську нафту сягає $60 за барель – на тих, хто платитиме більше, можуть чекати вторинні санкції.
Мета такої ініціативи – збільшити для Росії вартість війни в Україні і "стимулювати її до переговорів про стійкий мир". Крім того, у "нульовому проєкті" згадуються "війська та ресурси на місцях у поєднанні з надійним міжнародним наглядом для моніторингу узгоджених ліній".
Наразі незрозуміло, які саме країни "Групи семи" підтримують документ у його нинішньому вигляді. Втім, оскільки дипломати продовжують його обговорення, з великою долею імовірності текст заяви ще переглядатиметься.
Фінальна версія заяви має бути оприлюднена на третю річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну – 24 лютого. Серед положень, які включать до документа, можуть бути:
визнання готовності президента України Володимира Зеленського до участі в переговорах про завершення війни;
попередження, що умови російського диктатора Володимира Путіна для миру "наразі означають повну капітуляцію України";
вимога "здорового, справедливого і стійкого миру", що передбачатиме "довговічні гарантії безпеки";
підтримка позиції, згідно з якою будь-які переговори про припинення війни "повинні передбачати повну участь України" і залишити можливість для її євроатлантичної інтеграції.
Вперше обмеження ціни на нафту як головне джерело зовнішнього наповнення російського бюджету, було запроваджено в грудні 2022 року. Відтоді цей захід активно критикується, оскільки країна-агресорка доволі легко навчилася його обходити.
Втім, ситуація дещо змінилася 10 січня, коли колишня адміністрація Джо Байдена запровадила санкції проти 161 нафтового танкера з "тіньового флоту" РФ, їхнього ключового страховика, двох великих російських виробників нафти та кількох нафтотрейдерів. Скотт Бессент, що посів місце міністра фінансів в адміністрації Дональда Трампа, підтвердив, що США можуть посилити санкції, якщо Вашингтон вважати це доцільним задля прискорення завершення війни в Україні.