Одинокі батьки в Україні можуть оформити державну допомогу онлайн через портал Дія, заповнивши заяву та додавши необхідні документи. Розмір допомоги залежить від доходу сім'ї. Вона розраховується як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним доходом родини на одну людину за останні 6 місяців.
Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. Згідно зі статтею 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", одинокими батьками вважаються мати, батько або усиновитель дитини, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі з іншим з батьків дитини та самостійно забезпечують її виховання.
Важливим критерієм є відсутність запису про батька у свідоцтві про народження або наявність відомостей, внесених зі слів матері. Відповідну позначку роблять працівники РАЦСу або іншого уповноваженого органу. Самотні батьки можуть подати заяву на отримання допомоги онлайн, не відвідуючи органи соцзахисту. Для цього необхідно:
зайти на портал Дія та знайти розділ "Допомога на дитину одинокій матері або батьку";
натиснути "Подати заяву" у розділі "Послуги" та пройти авторизацію;
вказати підставу для отримання допомоги;
заповнити інформацію про дитину, на яку оформлюється допомога;
додати дані про членів сім'ї;
заповнити розділ щодо доходів та майна;
додати необхідні документи;
перевірити заявку та підписати її електронним підписом або Дія.Підписом;
надіслати заявку до органу соціального захисту населення.
Крім основної грошової допомоги, одинокі батьки мають право на додаткові соціальні гарантії, передбачені законодавством. Згідно з Податковим кодексом України, самотнім батькам надається збільшена податкова соціальна пільга. Вона становить 150% від основної пільги на кожну неповнолітню дитину. Також надаються трудові гарантії:
при працевлаштуванні одинокий батько або мати не можуть бути піддані випробувальному терміну;
роботодавець не має права відмовити у прийомі на роботу через статус одинокого батька чи матері. Якщо таке сталося, відмову можна оскаржити в суді;
одинокі батьки мають право на додаткову оплачувану відпустку:
додатково передбачена неоплачувана відпустка тривалістю 14 календарних днів;
одиноких батьків, які виховують дитину до 14 років або дитину з інвалідністю, не можна звільнити з роботи, окрім випадків повної ліквідації підприємства.
Розмір грошової допомоги у 2025 році
Розмір допомоги залежить від доходу сім'ї. Вона розраховується як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним доходом родини на одну людину за останні 6 місяців. Прожитковий мінімум для дітей у 2025 році:
2 563 гривні – якщо дитині до 6 років;
3 196 гривень – якщо дитині від 6 до 18 років;
3 028 гривень – якщо дитині від 18 до 23 років.