Американський президент Дональд Трамп вважає, що Володимир Путін затягує час і ухиляється від реальних переговорів про мир. У відповідь на це США можуть запровадити масштабні санкції, зокрема проти російського тіньового флоту та 500% мита проти третіх країн, що закуповують російський газ та нафту. Очікується, що якщо цей пакет санкцій буде ухвалено, це може суттєво змінити економічну ситуацію в РФ.
Про це повідомляє The Hill. Трамп заявив, що розчарований діями Володимира Путіна та вважає, що Москва гальмує переговори про припинення вогню.
Згідно з джерелами Fox News, Трамп розглядає можливість запровадження нових агресивних санкцій, зокрема проти російського тіньового флоту. Така заява пролунала на фоні ініціативи 50 американських сенаторів, які запропонували запровадити 500% мита на товари з країн, що продовжують купувати російську нафту, газ і уран. Ця ініціатива набула значної підтримки як серед республіканців, так і серед демократів, що демонструє жорстку позицію американських законодавців щодо політики РФ.
Група сенаторів на чолі з Ліндсі Гремом (R-S.C.) і Річардом Блюменталем (D-Conn.) представила законопроєкт, що передбачає як первинні, так і вторинні санкції. Це означає, що країни, які співпрацюють з Росією, можуть зіткнутися з величезними торговельними митами та іншими економічними обмеженнями. Основні пункти законопроєкту:
500% мито на імпорт з країн, що купують російські енергоносії (нафта, газ, уран);
обмеження для фінансових установ, які взаємодіють із санкційними компаніями РФ;
розширення санкцій на російський тіньовий флот, що використовується для обходу обмежень.
Американські сенатори нагадали також про попередні невдалі спроби зупинити російську агресію дипломатичними методами. Зокрема, у 1994 році в рамках Будапештського меморандуму Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки з боку США, Великої Британії та Росії.
Проте ці гарантії не були дотримані, що призвело до анексії Криму у 2014 році та повномасштабного вторгнення у 2022 році. Мінські домовленості 2014-2015 років також не змогли зупинити подальшу агресію, що змушує США та їхніх союзників вдаватися до жорсткіших заходів.
Запровадження таких жорстких економічних заходів може суттєво вплинути на російську економіку. По-перше, значне підвищення мит зробить російську нафту та газ менш привабливими для третіх країн, таких як Китай та Індія. По-друге, санкції щодо тіньового флоту можуть ускладнити експорт енергоносіїв та позбавити Росію значних фінансових потоків.
Тим часом переговори щодо припинення війни тривають. Російські представники на зустрічах у Саудівській Аравії вимагають пом’якшення санкцій щодо своїх банків і сільськогосподарської продукції, однак США поки не демонструють готовності йти на такі поступки без реальних дій з боку Кремля.