Запровадження президентом США Дональдом Трампом мит на товари зі всіх країн світу щонайменш на рівні 10%, а для низки держав і в рази вище, не призведе до різких змін курсу долара в Україні. Річ у тім, що США не є значним імпортером України. А ключовим фактором, який впливає на обмінний курс в країні (зокрема, долара), є стан економіки країни.
Про це розповіла керівникця аналітичного департаменту "Центру економічних досліджень та прогнозування "Фінансовий пульс" Діляра Мустафаєва. Вона зазначила:
У 2024 році експорт українських товарів до Сполучених Штатів склав лише 2,2% від загального обсягу експорту країни.
У зв'язку з цим суттєвого прямого впливу на Україну мита Трампа не справлять.
Втім, визнала Мустафаєва, на світових ринках нові мита викликали "деяку турбулентність". А тому зміна ситуації на них все ж може позначитись на ситуації в Україні.
Причиною цього, за її словами, є вплив податкових мит на закупівлю товарів країнами, в які Україна постачає значну частину своєї продукції. Насамперед, йдеться про членів ЄС, "до яких за результатами 2024 року було експортовано 57% товарів від загального обсягу експорту України".
Втім, наголошує експертка, цей вплив "не буде миттєвим". Адже:
Зараз країни можуть почати "виторговувати" для себе найкращі митні умови – "деякі лідери європейських країн уже заявили про це".
Рівень контрзаходів від ЄС може вплинути на рішення Трампа, який "може так само легко скасувати мита, як і запровадив, або, наприклад, зменшити їх".
Суто економічний ефект від запровадження мит може розтягнутися кілька місяців.
Водночас, наголосила Мустафаєва, наразі ключовим чинником, що впливає на обмінний курс в Україні, є стан її економіки в умовах повномасштабної війни. А тому, яким буде курс гривні, залежить:
від термінів та результатів закінчення війни;
обсягів міжнародної допомоги, що підтримує державний бюджет
"Також не варто забувати, що зараз в Україні на валютному ринку діє режим "керованої гнучкості". Тобто НБУ за допомогою коригування облікової ставки та періодичних валютних інтервенцій утримує рівновагу на валютному ринку та забезпечує відносну стабільність гривні. Тому різких змін курсу, на мій погляд, в найближчій перспективі не буде", – резюмувала Мустафаєва.