Швеція з 1 січня 2026 року планує суттєво збільшити виплати мігрантам, які добровільно повертаються на батьківщину, – з поточних 900 євро до 32 000 євро на одну дорослу особу. Це зростання майже на 3400%, ідея якого запозичена з "данської моделі", що передбачає активне заохочення до повернення тих, хто не зміг інтегруватися у суспільство.
Про це заявив шведський прем'єр-міністр Ульф Крістерссон в коментарі Euronews. За його словами, чинна система фінансових заохочень фактично не працює.
У 2023 році лише одна з 70 заявок на повернення отримала схвалення. "Ми суттєво підвищуємо цю суму, щоб допомогти тим, хто розуміє, що не знайшов себе у Швеції, але з різних причин не може повернутися додому", – зазначив прем’єр. Швеція, за його словами, фактично бере приклад із сусідньої Данії, яка вже реалізувала подібну програму та встановила цільову кількість добровільних повернень у 22 тисячі осіб.
Крістерссон не приховує, що ініціатива може бути сприйнята критично. Проте він переконаний: якщо люди не інтегруються, держава має запропонувати їм реальну альтернативу. Міграційна політика, за його словами, має бути не лише гуманною, а й ефективною з точки зору державних інтересів. Особливий акцент прем’єр зробив на тому, що Швеція вже стикається з глибшими проблемами інтеграції і залишати ситуацію без змін — неприйнятно.
Шведський уряд також підтримує посилення обмежень на рівні ЄС. Крістерссон виступив за новий Міграційний пакт і підкреслив, що особи, які отримали відмову в наданні притулку, не повинні залишатися в Євросоюзі. "Сьогодні близько 80% людей із негативним рішенням щодо притулку залишаються в Європі. Це неприйнятно. У Швеції нам вдалося зменшити цей показник до 20%, але цього замало", – сказав він.
Очільник уряду вважає, що нинішній політичний клімат у Європі сприятливий для ухвалення рішучих змін у сфері міграції. З огляду на дедалі жорсткіше ставлення до питання мігрантів у країнах ЄС, нова програма Швеції може стати частиною ширшого тренду на перегляд старих принципів притулку та інтеграції.