В Росії зафіксували різке уповільнення зростання економіки на початку 2025 року – ВВП зріс лише на 1,4% проти 4,5% у попередньому кварталі. Експерти попереджають, що країна на межі рецесії через війну, санкції і зменшення нафтогазових доходів.
Про це повідомляє Центр протидії дезінформації (ЦПД). Згідно з офіційною доповіддю Росстату, у першому кварталі приріст валового внутрішнього продукту (ВВП) склав лише 1,4% у річному вимірі.
Це втричі менше, ніж у попередньому кварталі (4,5%) і майже вчетверо нижче порівняно з аналогічним періодом 2024 року (5,4%). Фактичні показники зростання виявилися гіршими за будь-які попередні прогнози. Мінекономрозвитку оцінювало зростання у 1,7%, аналітики Bloomberg – у середньому на 1,8%.
Але реальність перевершила навіть найпесимістичніші очікування, адже аналітики заявляють про те, що економіка РФ вже почала скорочуватися вперше з 2022 року. За підрахунками Райффайзенбанку, порівняно з попереднім кварталом ВВП зменшився на 0,4%.
Дані Мінекономрозвитку показують стрімке гальмування промисловості – темпи зростання впали з 5,7% до 1,1%. Роздрібна торгівля також сповільнилася майже вдвічі (з 5,5% до 3,2%), а оптова торгівля і зовсім пішла на спад (-2,1%). Індекс ділової активності (PMI) тримається нижче 50 пунктів, що вказує на зниження виробництва.
Значне падіння обсягів залізничних вантажоперевезень (-9,7% р/р) підтверджує загальне охолодження економіки. Гальмування економіки Росії пояснюється кількома взаємопов’язаними чинниками:
затяжна війна проти України вимагає колосальних військових витрат, які не підкріплюються реальним економічним зростанням;
міжнародні санкції продовжують ізолювати РФ від глобальних фінансових та інвестиційних потоків;
падіння цін на нафту: сорт Urals у квітні подешевшав до $54, а у травні – до $50, що значно нижче за очікувані $70;
інфляція та проблеми з імпортом ускладнюють бізнесу роботу, підвищуючи собівартість і скорочуючи маржу.
У результаті бюджетні доходи від нафтогазового сектору скоротилися на 10%, а дефіцит бюджету за перші чотири місяці року сягнув 3,23 трлн рублів – майже втричі більше, ніж за той же період 2024 року. Попри поточне погіршення, уряд РФ все ще прогнозує річне зростання ВВП на рівні 2,5%.
Проте все більше експертів схиляються до думки, що реальні темпи зростання не перевищать 1%. Якщо негативна динаміка збережеться у другому кварталі, Росію офіційно очікує технічна рецесія – два квартали поспіль із негативним приростом ВВП.
Парадоксальним чином, навіть гіпотетичне завершення війни й укладання мирної угоди з Україною, яка може передбачати зняття частини санкцій, не гарантує швидкого економічного зростання. Військова економіка Росії тримається на масованих вливаннях в оборонний сектор, які забезпечили до 40% зростання у 2024 році.