Колишнього директора "Поліграфкомбінату" підозрюють у легалізації близько 7 млн євро, неправомірно отриманих за авторські права на дизайн захисних елементів для закордонних паспортів та ID-карток. Для цього використовувалася компанія-прокладка в Євросоюзі, що перепродавала матеріали до 6 разів дорожче від ринкової ціни. Раніше йому оголошували підозру в одержанні неправомірної вигоди.
Про це повідомили в Національному антикорупційному бюро України (НАБУ). Ім’я підозрюваного не розкривають, але під опис підпадає ексміністр охорони здоров’я Максим Степанов.
"Неправомірну вигоду підозрюваний вимагав у французької компанії, яка свого часу розробила ці захисні елементи (стилізоване зображення Тризуба, мапу України тощо) та використовувала їх у виробництві голограм для бланків українських документів. В обмін на це компанія отримувала можливість постачати свою продукцію держпідприємству", – повідомили в НАБУ.
Надалі постачання здійснювалося через підконтрольну Степанову компанію-прокладку в Естонії. Вона закуповувала матеріали за ринковою ціною та перепродавала їх "Поліграфкомбінату" у 4-6 разів дорожче.
Крім того, на естонську компанію були зареєстровані незаконно одержані авторські права, а плату за використання дизайну було закладено у ціну, за якою постачалася продукція. Тож навіть після звільнення Степанова з посади голови "Поліграфкомбінату" та призначення нового керівництва ДП естонська компанія продовжувала отримувати роялті.
Так, у 2018-2021 роках на рахунки естонської компанії надійшло близько 7 млн євро роялті. За даними НАБУ, Степанов легалізував ці кошти через підконтрольні офшорні компанії, зокрема майже $125 тис. потрапило на рахунок його доньки.
Міжнародну корупційну схему з захисними елементами до документів було викрито у 2023 році. Тоді Степанов підтвердив про вручення підозри від НАБУ в одержанні неправомірної вигоди. Загалом тоді було оголошено підозри трьом особам – це також були ексначальник відділу "Поліграфкомбінату" й пособник злочину, – а у 2024 році – ще двом.