З 1 квітня 2025 року українці з інвалідністю, які не проходили переогляду з 2022 року, зобов’язані пройти нове медичне оцінювання, інакше можуть втратити статус інвалідності та виплати. Зобов’язання стосується насамперед чоловіків 25-60 років із другою або третьою групою, а для решти дедлайн – 1 квітня 2026 року.
Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я. З 1 квітня 2025 року в Україні стартувала нова система оцінювання повсякденного функціонування, яка може вплинути на статус інвалідності тисяч громадян.
Її мета – перевірити актуальність встановленої інвалідності та вирішити, чи потребує особа подальших виплат та підтримки. У випадку, якщо людина не пройде це оцінювання, вона ризикує втратити пенсію по інвалідності.
У першу чергу – чоловіків віком від 25 до 60 років, які мають другу або третю групу інвалідності та не пройшли повторного огляду у 2022–2024 роках. Вони повинні пройти оцінювання до 1 листопада 2025 року, інакше можуть залишитися без соціальних виплат. Решта осіб з інвалідністю, які не проходили переоцінку під час воєнного стану, мають зробити це до 1 квітня 2026 року.
Ці зміни впроваджуються Міністерством охорони здоров’я України в межах медико-соціальної реформи, що передбачає більш справедливий підхід до визначення інвалідності та надання допомоги. Від повторного огляду звільняються:
особи, яким інвалідність встановлено у 2025 році і термін перегляду ще не настав;
громадяни з безстроковим статусом інвалідності;
військовослужбовці та працівники цивільного захисту;
люди, що проживають на тимчасово окупованих територіях або в зонах бойових дій;
пацієнти з важкими порушеннями здоров’я (наприклад, ампутації, онкологія, психічні хвороби).
Процес стартує з електронного направлення, яке виписує сімейний лікар, терапевт або профільний спеціаліст. Далі пацієнт самостійно обирає медичний заклад зі списку уповноважених установ. Саме в цьому закладі експертна команда лікарів оцінює повсякденне функціонування пацієнта за новими стандартами.
Цей підхід покликаний зробити процедуру прозорою, цифровою та максимально об’єктивною. Уся інформація зберігається в електронній системі охорони здоров’я. "Це не просто формальна перевірка. Це аналіз того, як здоров’я впливає на реальне життя людини", – пояснили у МОЗ.
Оцінювання – це не лише підтвердження інвалідності, а й шлях до призначення нової індивідуальної програми реабілітації: медичної, соціальної чи професійної. Водночас, ігнорування процедури тягне за собою скасування статусу інвалідності і втрату пенсії.
МОЗ радить усім, хто не впевнений, чи підлягає оцінюванню, негайно звернутися до свого лікаря і перевірити статус. Підготовка та проходження процедури мають бути завершені вчасно, аби уникнути негативних наслідків.