Фінансисти не радять українцям зберігати заощадження в доларах. Річ у тім, що, за їхніми словами, лише у 2025 році 100 доларів "під матрацом" або на поточному рахунку втратили понад 3% вартості в річному вимірі. А для того, щоб ця валюта потенційно почала приносити дохід, її курс має суттєво зрости.
Про це повідомили у фінансовій групі ICU. Там зазначили: на це вплинула низка факторів. Зокрема:
Відчутне зростання обсягів міжнародної допомоги, яке "дало НБУ майже карт-бланш на підтримку гривні".
Зміцнення євро та послаблення долара внаслідок діяльності президента США Дональда Трампа.
"Традиційна інвестиційна "тиха гавань" українців – купівля і пасивне тримання готівкового долара – це скоріше психологічна захисна реакція, ніж продумана інвестиція. ... Аналітики повсюдно переглянули свої прогнози в бік сильнішої гривні. Ринковий консенсус уже не 45-46, а скоріше 43-44 грн/долар наприкінці 2025 року", – йдеться в повідомленні.
При цьому стверджується: навіть якщо курс впаде до 45 грн/долар, прибутковість американської не перевищить навіть ставки за базовими гривневими депозитами після податків. Яка дорівнює близько 10%.
Ба більше, зазначають аналітики, долар потенційно може стати конкурентним з депозитами лише якщо курс "підбереться" до 47 грн. Однак слід враховувати наявність на ринку інших інструментів, "які випереджають навіть дуже гіпотетичний долар по 47". Це, зокрема:
Річні ОВДП під 16%;
корпоративні облігації тощо.
Водночас, вважають фінансисти, ймовірність обвалу гривні не надто велика. Адже резерви НБУ:
Перебувають "на рекордно високому рівні".
Залишатимуться такими протягом усього року завдяки зовнішній фінансовій допомозі.
Втім, визнають вони, ситуація може змінитися у 2026 році – коли "припливи допомоги можуть ослабнути і регулятору доведеться перейти до сильнішого послаблення гривні". Однак, підкреслюється, це навряд чи буде різко і несподівано.
"Не закликаємо здавати всі заначки і дедоларизуватися. Пропонуємо рахувати, диверсифікуватися і користуватися доступними інвестиційними інструментами", – резюмували фінансисти.