Розповідаємо, чи можна списати борги за комуналку під час війни і в яких випадках можна цього домогтися.
В умовах війни багато українців стикаються з фінансовими труднощами, внаслідок чого накопичуються борги за комунальні послуги. Трапляється, що житло внаслідок військових дій зруйноване, але рахунки за комунальні послуги продовжують приходити. Що робити в таких випадках, чи спишуть борги за комунальні послуги під час війни та коли це можна зробити, УНІАН запитав у адвоката.
Чи можна списати борги за комуналку - у яких випадках це можливо
Як списати борги за комунальні послуги - які документи потрібні та куди йти
Чи можна списати борги за комуналку, якщо житло зруйновано
Що робити, якщо подали до суду за борги за комуналку після закінчення позовної давності
У яких випадках не вийде списати борги за комуналку
Чи можна списати борги за комуналку - у яких випадках це можливо
За словами адвокатки Адвокатського бюро "Івана Хомича" Олени Воронкової, повністю зняти з себе зобов'язання зі сплати боргів за комуналку не можна. Але - можна не сплачувати ту суму заборгованості за деякі комунальні послуги, яка виникла в період, коли людина, приміром, перебувала за кордоном понад 30 днів. "Якщо в особи є документи, які підтверджують, що вона справді була не вдома, то в неї є можливість домогтися списання боргів, які нараховували безпосередньо за користування деякими комунальними послугами, - каже адвокатка. - Це передбачено п. 6 ч. 1 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Водночас, зазначає експертка, списати борги не можна за постачання тепла, управління багатоквартирним будинком (квартплату), а також за послуги, нарахування плати за які відбувається згідно з показаннями лічильника.
Як списати борги за комунальні послуги - які документи потрібні та куди йти
Щоб списати борги, які виникли в людини за час її відсутності за місцем проживання понад 30 днів, вона має зробити наступне:
написати відповідну заяву в довільній формі до постачальників комунальних послуг - у заяві потрібно прописати прохання перерахувати суму нарахованих коштів, у зв'язку з тим, що людини не було вдома і вона ними не користувалася;
до заяви потрібно додати документи, що людина справді не перебувала за місцем прописки - до прикладу, доказом може бути копія закордонного паспорта з відміткою про виїзд, або довідка про те, що особа стала ВПО;
також слід надати копію паспорта та ідентифікаційного коду, договору з компанією-постачальником.
"Заяву у двох примірниках з рештою документів потрібно віднести на рецепцію компанії-постачальника комунальних послуг, віддати до канцелярії або подати через приймальне вікно та обов'язково прослідкувати (!), щоб на другому примірнику документу поставили відмітку про те, що його прийнято, інакше ви потім ніяк не доведете, що щось подавали. Ще документи можна відправити "Укрпоштою" цінним листом з описом вкладення", - радить Олена Воронкова.
Чи можна списати борги за комуналку, якщо житло зруйновано
Якщо житло було зруйноване внаслідок воєнних дій, то людина може списати ті борги, які були накопичені після руйнування. Для цього також потрібно написати відповідну заяву в компанії-постачальники комунальних послуг і надати копію акта, що підтверджує факт руйнування житла, або довідки з поліції.
Цю заяву також потрібно подавати у двох примірниках і обов'язково простежити, щоб її під час прийому зареєстрували.
Що робити, якщо подали до суду за борги за комуналку після закінчення позовної давності
Постачальники можуть "відрізати" користувача від певних послуг через заборгованість, а потім звернутися до суду, щоб стягнути борги. Як пояснила експерт, є можливість списати борги за комуналку, якщо минув загальний строк позовної давності - це три роки.
У цьому випадку, якщо постачальник комунальних послуг подасть до суду на споживача через несплату за надані послуги, то особа-відповідач може вказати суду, що є сума заборгованості, яка виходить за трирічний строк. Щодо суми боргу, яка утворилася за період, що перевищує трирічний строк, суд може відмовити в задоволенні вимог про стягнення коштів.
"Приміром, людина не платить за якусь комунальну послугу з 2021 року, і в період з 2021-го до 2025-го їй нараховано 50 тисяч гривень боргу (по 10 тисяч грн на рік). Якщо компанія-постачальник подасть до суду на людину у 2025 році, то списати можуть за позовною давністю борги за 2021 і 2022 роки. Решту коштів суд присудить до стягнення", - пояснює експерт.