Європейський Союз (ЄС) після численних спроб затвердив 18-й пакет санкцій проти Росії. Далі буде рішення Ради ЄС. Обмеження включають оновлену стелю цін на нафту з РФ і тотальну заборону на операції з газопроводами "Північний потік" і "Північний потік-2". Президент України Володимир Зеленський уже відреагував на запровадження нових санкцій, подякував партнерам і анонсував подальший тиск на агресора.
Про рішення послів ЄС 18 липня повідомив редактор "Радіо Свобода" з європейських питань Рікард Йозвяк. Пізніше його дані офіційно підтвердила висока представниця Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.
"ЄС щойно схвалив один із найсильніших на сьогоднішній день пакетів санкцій проти Росії. Ми ще більше скорочуємо військовий бюджет Кремля, переслідуємо ще 105 кораблів тіньового флоту, їхніх постачальників і обмежуємо доступ російських банків до фінансування. Будівництво трубопроводів "Північний потік" буде заборонено. (Буде. – Ред.) нижча межа ціни на нафту", – повідомила Каллас.
Зеленський відреагував на нові санкції проти РФ
"Рішення Євросоюзу, для якого ми всі разом активно працювали. Вдалося зробити сильнішим 18-й пакет санкцій проти Росії за цю війну, і сьогодні пакет затверджений. Дякую всім, хто допомагав... Це потрібне рішення, і потрібне саме зараз як реагування на те, що Росія зробила більш жорстокими удари по наших містах і селах", – написав президент України в соцмережах.
Він зазначив, що новими обмеженнями ЄС запроваджує більш суворе обмеження ціни на російську нафту. За словами Зеленского, Україна продовжить працювати в координації з партнерами, "щоб прайскеп справді обрізав російські доходи".
"Окремо хочу відзначити рішення Євросоюзу про заборону будь-яких транзакцій, що повʼязані з газопроводами системи "Північний потік", будівництво яких було частиною підготовки Путіна до повномасштабної війни. Вся інфраструктура російської війни має бути заблокована. Оперативно готуємо синхронізацію європейських санкцій в Україні і також готуємо нові рішення про санкції – як на рівні партнерів, так і в українській юрисдикції", – резюмував голова держави.
18-й пакет санкцій ЄС проти Росії: що включено
Динамічна стеля цін на нафту – мінус 15% від ринкової ціни;
заборона будь-яких операцій та угод із російськими газопроводами "Північний потік" і "Північний потік-2";
внесення до чорного списку ще 105 кораблів тіньового флоту РФ;
заходи щодо банків, зокрема китайських, які допомагають РФ обходити санкції, а також відключення більшого числа російських банків від SWIFT;
розширення санкційного списку особами та організаціями, які займаються ідеологічною обробкою українських дітей.
Деталі
Ключове положення пакета – зниження цінової стелі для російської нафти, однак не з 60 до 45 дол. за барель, як планувалося раніше. Ліміт стане динамічним, а не фіксованим на конкретній сумі – він змінюватиметься разом із ситуацією на ринку.
Динамічне встановлення цінової стелі для РФ запропонувала Єврокомісія 11 липня.
Очікується, що плаваюче обмеження цін на рівні "мінус 15%" розраховуватимуть виходячи із середньої ринкової ціни сирої нафти за попередні три місяці.
Початкова ціна буде встановлена на рівні близько 47 дол. за барель, виходячи із середньої ціни російської сирої нафти за останні 22 тижні мінус 15%.
Перегляд ціни відбуватиметься кожні шість місяців, а не кожні три, як пропонувалося раніше.
Навіщо потрібна стеля цін на російську нафту?
Стеля цін на російську сиру нафту, яку продають морським шляхом, була введена країнами ЄС і "Великої сімки" (G7) у грудні 2022 року. Цей захід став частиною санкцій проти Росії у відповідь на її вторгнення в Україну. Головна мета обмеження – скоротити доходи Кремля від продажу нафти, водночас зберігаючи стабільність світових поставок і запобігаючи глобальному дефіциту енергоресурсів.
Які обмеження діють зараз
З грудня 2022 року ціновий ліміт встановлено на рівні 60 доларів за барель. З 5 лютого 2023 року обмеження також поширилося на нафтопродукти:
100 дол. за барель для дизпалива;
45 дол. – для мазуту.
Якщо Росія намагається продати паливо дорожче за встановлений ліміт, танкерам, страховим компаніям і кредиторам заборонено обслуговувати такі поставки. Регулятори вимагають від компаній ретельної перевірки документів, щоб переконатися, що нафту з РФ було придбано за ціною нижче 60 доларів за барель.
ЄС і Велика Британія наполягали на зниженні цього ліміту ще з травня 2025 року. Причина в тому, що через падіння світових цін на нафту 60 доларів за барель стали для Кремля досить комфортною і вигідною ціною.
Як Росія обходить ліміти
РФ активно пристосовується до обмежень. Один із методів – введення в оману західних компаній експортерами шляхом надання підробленої інформації про порти фактичного навантаження нафти.
Крім того, Росія створила масштабний тіньовий флот для прямого перевезення та продажу нафти в обхід цінової стелі. Цей флот складається переважно зі старих і аварійно небезпечних суден, часто з сумнівними страховками або взагалі без них. Це не тільки дає змогу обходити санкції, а й становить серйозну екологічну загрозу для всього світу.
Проти сотень суден цього тіньового флоту РФ і пов'язаних із ними компаній регулярно запроваджують нові санкції, причому не тільки з боку ЄС. Однак наразі ці обмеження не змогли повністю зупинити реалізацію російської нафти в обхід цінової стелі.