Фінанси. Гроші. Валюта, Транспорт та авто, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Розпил бюджетних коштів на ремонті доріг на Черкащині

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: корупція, будівництво доріг

    Три тендери. Три однакових набори учасників. Однаковий сценарій. Самі торги – в один день, а деякі ще й майже в один час. Переможець відразу дає найкращу ціну, а конкуренти не надто стараються боротися. Фінал – майже кіношний: переможця "забраковують", друге місце автоматично підтягується на перше, місто переплачує. І все це – у межах закону.

    1739_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.11 Kb)

    Але все гладко лише доки не придивитись уважно. Виявлено схему, котра працює у Черкаській області, вона виглядає як розпил бюджетних коштів на ремонті доріг. І розібрався з одним з її проявів – трьома ідентичними тендерами з очікуваною вартістю:

    929,027 тис грн;
    608 683 тис. грн;
    1,409 млн грн.
    І що глибше ми занурювались, то більше все це нагадувало не конкуренцію, а добре відпрацьовану гру. З передбачуваним фіналом.

    Чому тендери виглядають підозріло
    По суті, усі три тендери відрізняються лише сумами, які був готовий заплатити замовник. Все інше ж – ідентичне.

    Умови тендерів

    У всіх трьох тендерах замовником став Департамент дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради.
    Дата оприлюднення тендерів – 18 квітня 2025 року.
    Кінцевий строк подання пропозицій – 26 квітня.
    Мінімальна дозволена кількість учасників – 1.
    Класифікатор закупівлі – будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередачі, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь.
    Учасники

    Попри те що участь у кожному з тендерів могла взяти як одна компанія, так і більше, у всіх трьох випадках їх було три. І можна було б назвати це збігом, якби це не були одні й ті самі компанії:

    ТОВ "Асфальтно-бетонний завод "Євробуд-Асфальт" (далі – "Євробуд-Асфальт").
    ТОВ "Черкасишляхбуд-Плюс".
    ПП "Дорстрой".
    Таким чином, у всіх трьох тендерах конкуренція формально існувала. Однак фактично змагалися між собою одні й ті самі фірми – ба більше, за однією й тією ж схемою.

    Перебіг торгів

    Усі тендери відбулись 28 квітня – а два із трьох ще й в практично в один час (з 14:45 до 15:14 та з 14:42 до 15:11).

    Пройшли вони за однією схемою. Наприклад, тендер на проведення поточного ремонту вулиці Поднєвича з очікуваною вартістю 1,409 млн грн:

    Початкові заявки.
    Найбільша ціна у "Черкасишляхбуд-Плюс". Найменша – у "Євробуд-Асфальт".

    1 раунд: "Черкасишляхбуд-Плюс" знижує ціну – але цього не вистачило, щоб перебити ставку "Євробуд-Асфальт". Фактично відбулось формальне зниження, яке не вплинуло на перебіг торгів.
    Решта учасників не змінює своїх пропозицій.

    2 раунд: жодна з компаній не змінює своєї пропозиції.
    І якщо "Євробуд-Асфальт" зрозуміти можна – вони перемагають, – то чому інші два учасники наполягають на своїй програшній позиції, не зрозуміло.

    Особливо це стосується "Дорстрою". Адже ця компанія вже другий раунд поспіль свідомо йде на програш.

    3 раунд: знову жодна компанія не знижує свою пропозицію.
    Тобто "Черкасишляхбуд-Плюс" та "Дорстрой", бачачи, що програють, свідомо йдуть на вирішальний етап торгів із невигідними ставками.

    Результат – "Євробуд-Асфальт" перемагає, у "Черкасишляхбуд-Плюс" друге місце, а в "Дорстроя" – третє.

    За таким самим принципом відбувались і інші два тендери – з єдиною відмінністю, що "Черкасишляхбуд-Плюс" могла знизити свою пропозицію не в другому, а в першому раунді. Тобто:

    "Євробуд-Асфальт" відразу робить найвигіднішу пропозицію.
    В одному з раундів "Черкасишляхбуд-Плюс" робить вигляд, що бореться і знижує ціну – але виключно для того, аби обійти "Дорстрой" і піднятись із третього місце на друге, яке потенційно може дати можливість все-таки отримати замовлення, якщо у офіційного переможця торгів щось "не зростеться".
    При цьому саме зниження відбувалось за одним і тим самим принципом – на близько 1,5% і до рівної суми без копійок.

    "Дорстрой" вперто стоїть на своєму і не зважає на те, що його обходить вже не один, а відразу два конкуренти.
    "Євробуд-Асфальт" перемагає і отримує сотні тисяч, а в одному з випадків понад 1 млн бюджетних гривень.
    Заміна переможця
    Після цього почалась перевірка переможця на відповідність вимогам для підписання договору. Тривала вона майже місяць і завершилась тим, що перемогу "Євробуд-Асфальт" було скасовано. У всіх трьох тендерах.

    Усі рішення були схвалені 23 травня. Причому протягом 12 хвилин:

    У тендері на 608,683 тис. грн – о 17:10.

    У тендері на 1,409 млн грн – о 17:20.

    У тендері на 929,027 тис. грн – о 17:22.
    Причина кожного відхилення та сама – відмова виправити невідповідності.

    "Учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей", – йдеться в описі відмови.

    Самих же невідповідностей, до речі, було виявлено 7. Серед іншого, "Євробуд-Асфальт":

    Подав довідку про наявність виробничих/складських приміщень, яка не відповідає вимогам.
    Не надав повної інформації про щомісячні обсяги випуску асфальтобетону протягом усього строку надання послуг.
    Не підтвердив кваліфікацію робітників.
    Не надав довідку з банку про один із відкритих рахунків.
    І оскільки пропозиції "Євробуд-Асфальт" відхилені, переможцем тендерів визнано "Черкасишляхбуд-Плюс" – як компанію, що посіла друге місце на всіх торгах. Виявилось, що:

    зниження ціни, якого все одно не вистачало для перемоги, все ж принесло компанії бюджетні мільйони;
    Черкаси при цьому "збідніли" майже на 250 тис. грн більше, ніж мали б (а це близько половини очікуваної вартості одного з тендерів) – оскільки в результаті платити довелось більше, аніж передбачали первинні результати тендерів.
    Утім, до "Черкасишляхбуд-Плюс" також висунули претензії. В усіх трьох випадках вони стосувались:

    неправильно оформленої довідки про техніку
    відсутності документів до частини техніки
    недійсної оренди виробничої бази
    відсутності документів на працівників
    помилки в прізвищі працівника
    відсутності документів про кваліфікацію одного працівника.
    А втім, компанії вдалось все це виправити. І 20 червня з 14:26 по 15:02 "Черкасишляхбуд-Плюс" було визнано переможцем усіх трьох тендерів.

    У НАЗК, до речі, це заперечувати не стали. "За результатами пошуку не було знайдено інформації про корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення", – йдеться у довідках Агентства до всіх торгів.

    Таким чином, маємо три тендери з однаковими умовами, однаковими учасниками й однаковим перебігом торгів. Різниця – лише в сумах.

    Конкуренція виглядає як формальна. "Євробуд-Асфальт" щоразу виходить у лідери, "Черкасишляхбуд-Плюс" трохи знижує ціну, але не до перемоги, "Дорстрой" взагалі не рухається.

    У фіналі – дискваліфікація переможця через серйозні порушення в документах, передача перемоги "Черкасишляхбуд-Плюс" і вищі ціни, аніж могли б бути.

    І все це – у межах формальної законності. А от чи дійсно це було конкуренцією – питання відкрите.

    Обкатана схема
    Звичайно, за таких умов виникає думка про підставні компанії – аж надто вимальовується структурована схема. Однак стверджувати цього не можна – адже формально, за відкритими даними, всі учасники тендерів не пов'язані між собою.

    Так, за даними системи YouControl, компанія, яка отримала "кабінетну" перемогу на тендерах, була заснована у 2016 році Колесниченком Василем Миколайовичем, який також став її керівником. Згодом – на початку 2020 року – засновником компанії став Колесниченко Сергій Васильович, який і очолив "Черкасишляхбуд-Плюс".

    Засновника та директора компанія змінила за кілька днів після того, як до Соснівського райсуду Черкас надійшла кримінальна справа №712/984/20 щодо зловживання Василем Колесниченком "владою або службовим становищем". Справа, до речі, все ще не закрита – наступне засідання призначене на 19 вересня 2025 року.

    Суть же її полягає в тому, що шістьох осіб (серед них і Василя Колесниченка) звинувачують у зловживанні владою або службовим становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб. А одного з них – ще й у службовій недбалості. Усе разом це призвело до завдання шкоди державним або комунальним інтересам.

    До цього ж Василь Колесниченко втрапив у кілька гучних скандалів – причому разом з "Черкасишляхбуд-Плюс". Зокрема, у 2019 році ця та компанія "Лиможінвест" виграли тендери на поточний ремонт черкаських доріг за 8 млн грн. При цьому, за даними "Наших грошей", на той момент (2019 рік):

    Засновником і директором "Черкасишляхбуд-Плюс" був Василь Колесниченко, а сама фірма була прописана у його квартирі (що підтверджують дані YouControl).
    Останнє, до речі, часто свідчить про фіктивність фірм – особливо ж якщо йдеться про "важкі" сфери на кшталт будівництва. Утім, відтоді як Сергій Колесниченко став засновником та керівником "Черкасишляхбуд-Плюс", компанія обзавелась офісом.

    За даними YouControl, із Сергієм Колесниченком пов'язані 14 компаній. Серед них: 6 розташовані в одному офісі (включно з "Черкасишляхбуд-Плюс", "Лиможінвестом", "Черкасишляхбудом" та "Лиможбудом"); 2 – у квартирі (одна з них – "Колтех-Транс", про яку розкажемо нижче); ще одна – в тій самій будівлі, де й "Черкасишляхбуд-Плюс", лише в іншому офісі; дві – дуже поряд.

    Така концентрація – тим паче кількох компаній в одному офісі – зазвичай свідчить не лише про те, що фірми входять до однієї групи, а й що в них одні працівники на всіх. Що може мати ознаки як ухилення від податків, так і фіктивності. Проте в цьому випадку таке можна лише припускати, а не стверджувати.

    "Лиможінвест" належала Сергію Колесниченку (який згодом очолив і став засновником "Черкасишляхбуд-Плюс").
    Він же зараз є її засновником (разом із компаньйоном Владиславом Плохоєм).

    "Свого часу Колесниченки вказували одну квартиру як місце реєстрації... Окрім того, підприємства "Лимож" і "Черкасишляхбуд-Плюс" фігурують у кримінальному провадженні, яке розслідує Черкаська місцева прокуратура. За підрахунками слідчих, учасниками злочинної схеми на поточному ремонті доріг протягом 2016-2017 рр. освоєно близько 30 млн грн, із яких привласнено державних коштів у сумі понад 5 млн грн", – зазначається у матеріалі "Наших грошей".

    Зі свого боку, Сергій Колесниченко також має неоднозначну репутацію. Так, за даними 18000:

    У 2020 році він балотувався до Черкаської міської ради від, як стверджували раніше ЗМІ, олігархічного проєкту партії "За майбутнє" (який у ЗМІ називали "За майбах").
    Підтримував його в цьому міський голова Черкас Анатолій Бондаренко.
    Вони навіть були розміщені на агітаційному плакаті – стоять поряд, Колесниченко посміхається, Бондаренко суворий, а під ними напис "Команда Бондаренка – Сергій Колесниченко".

    У 2021 році до суду був скерований обвинувальний акт щодо директора черкаської компанії "Колтех-Транс", засновником якої (разом із компаньйоном Дмитром Щербаковим) є Сергій Колесниченко. Він же з 2022 року є директором компанії.
    При цьому, за даними YouControl, Колесниченко був керівником "Колтех-Транс" з 2013 по 2021 роки (тобто на момент скандалу він керував компанією). Потім керівником став Ігор Михлич – аж поки у 2022-му Колесниченко не повернув компанію собі.

    Суть же скандалу полягала в тому, що директор "Колтех-Транс" вніс неправдиві відомості щодо обсягів та вартості ремонту вулиці Соборної у Смілі і "привласнив 525 тис. грн". За це йому інкримінували зловживання службовою особою своїм службовим становищем і службове фальсифікування.

    Однак головне в цій справі інше. За даними журналістів, тендер на ремонт вулиці Соборної відбувся в серпні 2019 року. Замовник розділив ремонт на дві закупівлі. І під час аукціону:

    дешевші пропозиції по обох подало підприємство "Євробуд-індустрія", яке й було визначене переможцем аукціонів;
    надалі ці рішення були скасовані – і замовник уклав угоди на ремонт із товариством "Колтех-Транс".

    Тобто схема отримання бюджетного замовлення "Колтех-Трансом" ідентична до тієї, яку провернула інша компанія Колесниченка – "Черкасишляхбуд-Плюс". Відмінність лише в тому, що:

    у тому тендері участь брали лише 2 компанії;
    тоді була "Євробуд-індустрія", а зараз – "Євробуд-Асфальт".

    Проте попри те, що "Євробуд-індустрія" та "Євробуд-Асфальт" нині формально не пов'язані, є підстави припускати, що спільним у них є не лише слово в назві.

    "Євробуд-Асфальт" нині очолює Абрамян Армен Паргевович. Він же засновник та кінцевий бенефіціар.

    Єдиним же засновником та кінцевим бенефіціаром "Євробуд-індустрії" є Усмонов Фарход Тургунович – однак лише з 20 вересня 2024 року. Доти в нього був компаньйон – Абрамян Рубік Паргевович. І був він ним з 2017 року – тобто на момент історії з "Колтех-Трансом" Колесниченка.

    І Армен Абрамян, і Рубік Абрамян Паргевовичі, за даними YouControl, зареєстровані в одному селі – В'язівок на Черкащині (елітне передмістя Черкас). Лише на різних вулицях.

    Таким чином, у 2019-му компанія Рубіка Абрамяна перемогла на тендерах, але потім її перемога була анульована на користь компанії Сергія Колесниченка. А у 2025-му компанія Армена Абрамяна перемогла на тендерах, але потім її перемога була анульована на користь компанії Сергія Колесниченка. Ба більше, детальне занурення в інші тендери дасть змогу знайти ще більше схожих збігів.

    Тож якщо припустити, що Армен та Рубік Паргевовичі брати, виявляється, підігравати Колесниченку – це їхня давня сімейна традиція.

    А тому не можна відкидати змови. До якої залучили й надто пасивну на торгах компанію "Дорстрой".

    Для того щоб прояснити ситуацію, звернулися за коментарями до всіх учасників тендерів. А також до Антимонопольного комітету України – з проханням дати оцінку ситуації.

    Ми продовжимо слідкувати за розвитком ситуації. Та повідомлятимемо про всі її нові деталі. Також ми проаналізуємо й інші "дорожні" тендери та детально розкажемо про них.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Набори викруток Polax - універсальне рішення для будь-яких завдань Набори викруток Polax - універсальне рішення для будь-яких завдань
    Викрутка – базовий інструмент у домашньому господарстві, ремонтних роботах, будівництві, автомобільній сфері та електромонтажі. Однак набір викруток н...
    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми