Відбудова зруйнованого Донбасу потребуватиме мільярдів гривень та роки часу.
Українці втомилися від війни: якщо кілька місяців тому не вщухали розмови про конфлікт на Донбасі, то зараз громадяни воліють говорити на інші теми. Це зрозуміло – усім хочеться миру і спокою, але в останні дні ситуація знову стала жорсткішою, хоча ще недавно здавалося, що сторони підуть на перемир'я. Не хочеться говорити про те, хто є головним провокатором у цій сутичці. Зараз потрібно думати про мирних жителів, і про те, як їм допомогти. Реально чи ні відновити Донбас за кілька років? Що має зробити уряд?
По телевізору та в Інтернеті з'являються новини тільки про зіткнення бойовиків і української армії, але найактуальніша тема чомусь замовчується. Обидві сторони говорять про перемир'я лише зрідка, а про припинення війни – ніколи. Ні в Донбасі, ні в Києві ніхто не хоче брати відповідальність і шукати вихід із ситуації, в якій, насамперед, страждають мирні громадяни, і багатьом з них цей конфлікт не був потрібен. Вони просто хочуть жити в мирній Україні, а не бути заручниками політичних "розборок". Головна задача, яка повинна стояти перед владою – шляхи відновлення Донбасу. Ще ніхто з експертів, аналітиків або уряду не брався точно вирахувати весь збиток і передбачувану суму для відновлення інфраструктури.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ОПЕК дав сумну обіцянку Путіну
Економічний збиток Донбасу можна оцінити, як критичний, близьке до повного розорення економіки регіону. Військові дії тривають другий рік, і їх можна сміливо називати війною, хоча в Україні так і не ввели військовий стан. Серед мирних жителів за цей час було поранено майже двадцять тисяч чоловік, близько шести тисяч, на жаль, були вбиті. Понад один мільйон громадян були змушені покинути свої будинки. І це не просто жахливі цифри, це – цифри наслідків цієї війни. Ніхто з уряду жодного разу не озвучив питання – як влада збирається компенсувати громадянам, які виїхали з Донбасу або втратили роботу, а також своїх близьких на війні, всі їх душевні травми, а також матеріальні втрати.
Для того аби все це відновити , Україні потрібно близько восьми мільярдів доларів. Це близько третини річного бюджету нашої країни. Крім цієї суми, потрібні гроші для допомоги громадянам і для їх працевлаштування. У цьому році влада "відклала" півтора мільярда гривень на відновлення об'єктів в Донбасі і на підвищення безпеки країни. Проте всі ці гроші направляються тільки на розвиток і підтримку армії. На мирних громадян і на будівництво з цієї суми не було виділено жодної гривні. Влади самопроголошених республік теж "знайшли" триста мільйонів, але цих грошей вистачить на відновлення кількох житлових будинків, а не регіону.
Іноземні держави осторонь не залишилися, і влада багатьох країн висловлює бажання допомогти Донбасу. Безоплатну допомогу пообіцяли надати і в ООН. Ця організація вже виділила понад триста мільйонів доларів, а ще 790 мільйонів надійшли від ЄБРР в якості кредитних коштів. Польща готова виділити більше ста мільйонів, Німеччина – більше 560 мільйонів, і ще сто мільйонів надійдуть від Швейцарії. Якщо порахувати всі гроші, які Україна отримає з інших країн і організацій, вони складуть близько двадцяти відсотків від тієї суми, яка знадобиться для відновлення регіону. На сьогоднішній день наша країна має в розпорядженні лише 330 мільйонів з усіх обіцяних грошей.
Відновленням всій території необхідно займатися вже зараз, і чим швидше буде запущений процес, тим краще, а інакше грошей потрібно в рази більше. Однак на практиці це неможливо здійснити, навіть якщо уряд знайде вісім мільярдів. Розвивати інфраструктуру можна тільки після закінчення війни. З цього випливає, що процес "запуститься" не скоро, а поки жителі окупованих територій вирішують свої проблеми самі. Розраховувати їм вже нема на кого. Хтось їде з країни, комусь допомагають родичі із західних регіонів України або з Росії, але велика частина громадян перебуває на межі – у них немає ні житла, ні роботи, ні грошей на їжу.