Нацбанк готує розпорядження, яке призведе до обмеження сум готівкових розрахунків.
Очікується, що максимальну суму НБУ знизить рівно в три рази, і вона становитиме 50 тисяч гривень. Операції на великі суми будуть проводити тільки безготівковими рахунками. Керівництво НБУ вважає, що така міра дозволить знизити кількість готівкових розрахунків, і доходи населення будуть легалізовані. Правда, скептики впевнені, що українці знайдуть інші способи, щоб обійти введені обмеження.
Очікується, що обмеження діятимуть і на купівлю великих товарів. Тепер готівковий платіж не буде перевищувати 50 тисяч гривень або 2,2 тисяч доларів. Зараз максимальний готівковий платіж в Україні сягає 150 тисяч. Швидше за все, остаточне рішення НБУ прийме в кінці серпня, і тоді розпорядження вступить в силу. Криза у фінансовому секторі стала основним чинником, що вплинув на таке рішення. У Нацбанку впевнені, що зі збільшенням кількості безготівкових розрахунків вдасться відновити фінансовий сектор. Зараз частка безготівкових розрахунків в нашій країні становить лише 32 відсотки, що мізерно мало в порівнянні з іншими державами. НБУ планує збільшити цю частку до 68 відсотків до 2020 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Долар США почав дешевшати в Україні
Експерти відзначають, що не варто лякатися нововведення, і воно допоможе зменшити обсяги тіньової економіки. Такі заходи давно були прийняті в деяких країнах, і Україна може ще легко "звільнитися", тому що в деяких державах готівкові розрахунки не перевищують однієї тисячі доларів. Про обмеження на суму готівкових розрахунків в Нацбанку вперше замислилися два роки тому, і тоді було введено розпорядження на суму в 150 тисяч. Це дало свої результати, і в минулому році кількість розрахунків по безналу збільшилася вдвічі. Правда, це було вигідно тільки для фінансового сектора, у той час, як інші сфери серйозно постраждали. Наприклад, на ринку нерухомості намітився спад продажу, і українці стали вкладати невеликі суми в житло в новобудовах, а вторинний ринок здав свої позиції.
На думку фахівців, нові обмеження торкнуться лише невеликого числа українців. Враховуючи, що ліміт становитиме майже 11 середніх зарплат по країні, не кожен житель України зможе дозволити собі велику покупку за 50 тисяч. Споживчі попити зараз знизилися, а ціни, навпаки, збільшилися, тому бажаючих придбати автомобіль, квартиру або дорогу побутову техніку, стало набагато менше. Через девальвацію національної валюти тепер на 50 тисяч можна придбати далеко не все, і тому під ліміт потраплять навіть ті товари, які раніше вважалися доступними.
Тепер всі платежі вище 50 тисяч громадянам доведеться проводити через каси банків, а не магазинів, однак у НБУ запевнили, що проблем з цим не виникне. Правда, товари можуть обійтися дорожче – банки введуть комісію, тому такі обмеження не принесуть ніяких вигод українцям, а, навпаки, позбавлять їх додаткових сум. Що стосується покупки побутової техніки, то в цьому сегменті НБУ не вдасться легалізувати доходи. Справа в тому, що в магазині покупець рідко купує один товар, вартість якого перевищує 50 тисяч. На таку суму можна зробити кілька покупок, і це означає, що покупець розділить все на частини, тобто в один день зробить одну покупку, на інший день прийде в магазин за іншим товаром.
Обмеження торкнуться тих, хто здійснює більші покупки, наприклад, ділянки землі, яхти або будинку. Доходи цих громадян тепер буде простіше моніторити, і, природно, хто приховує джерела доходів, які не зможуть придбати те, про що давно мріяли. За словами експертів, нововведення ніяк не торкнеться основної частини населення України. Однак навіть такі заходи не допоможуть точно встановити доходи багатих українців. Щоб зробити це, необхідно створити ідеальну систему обліку витрат громадян, а це досить складне завдання.