Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Експерти: для міцної гривні слід відмовитися від траншів МВФ

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: МВФ

    Національний банк України очікує рішення про виділення Україні чергового траншу за програмою EFF у липні. Загальний обсяг коштів, очікуваних від Міжнародного валютного фонду в 2016 році, становить $1,7 млрд.

    5089_1461677925_mvf.jpg (.82 Kb)

    Спеціалісти "Публічного аудиту" вирішили вивчити, які наслідки за останні 10 років мала для України співпраця з фондом.

    "МВФ дає країні типову схему подолання кризи, яку пропонує всім країнам-боржникам, а наскільки вона адаптується в тих чи інших реаліях – мало кого цікавить. Як приклад, два роки тому фонд поставив перед Україною вимогу: подолати дефіцит НАК "Нафтогазу" та встановити економічно обґрунтовані тарифи. У тому, що наші чиновники під цим приводом встановили вдвічі завищені тарифи, чиновники фонду розбиратися, зрозуміло, не будуть", – вказує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

    Не афішують наші високопосадовці, за його словами, й того, що від 1965 року майже половина з усіх прокредитованих країн не поліпшила стану своєї економіки. Більше того, 32 країни стали ще біднішими, ніж до початку співпраці з Фондом, а реформування деяких (зокрема, в Африці та Латинській Америці) взагалі призвело до їх банкрутства.

    За даними "Публічного аудиту", відобразились кредити МВФ і на курсі гривні. Так, починаючи з 1996 і до сьогодні гривня здешевіла в 12,5 раза. Щоразу це було пов’язано з наданням чергового траншу МВФ.

    Із 1996 по 1998 рік ми отримали $1,887 млрд кредитів для підтримки курсу власної нацвалюти та фінансування дефіциту платіжного балансу України, а курс гривні миттєво впав із 1,75 грн до 2,60 грн.

    У 1998-2001 рр. було надано $ 0,575; падіння гривні не змусило себе довго чекати, і вже в 1999-му українці купували долар по 4,32 грн, а вже за рік – по 5,48 грн. Правда, у 2001 році курс вдалося дещо знизити – до 5,37 грн за долар. Тим не менше, за цей період наша національна валюта знецінилася вдвічі (більш ніж на 205 %), а якщо порівнювати з 1996 р., то на всі 305 %.

    Що цікаво, протягом п’яти років – із 2002 по 2007-й – Україна не отримувала кредитів від фонду, і гривня характеризувалася відносною стабільністю: ми ввійшли в 2008-й рік із курсом 5,05 грн за долар.

    Найбільший кредит на суму понад $10,5 млрд держава отримала у 2008–2009 рр., але й курсові «плоди» не забарилися – долар стрибнув до 8,04 грн, відповідно, гривня знецінилася ще в 1,5 рази. Черговий кредитний транш – понад $3 млрд у 2010–2012 році, і курс гривні знову дещо просів.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мінфін: Транш МВФ може зірватися

    Протягом 2013 року Україна взяла тайм-аут на кредити МВФ і ситуація на монетарному ринку дещо стабілізувалася. Це рік був останнім, який ми запам’ятаємо з більш-менш стабільним і вже таким недосяжним курсом у 8 грн за долар.

    Наприкінці квітня 2014 року МВФ схвалив рішення про надання нашій країні $17 млрд – у травні 2014 року було отримано $3,2 млрд, у вересні – ще $1,4 млрд. Далі – мабуть, всім відома історія з курсовою турбулентністю. Перші керівники країни свідомо відправили гривню в "приречений рейс", за час якого її вартість знижувалася до 10, 15, 20, 30 і навіть 40 грн за долар. Наразі Нацбанк закріпив за «зеленим» майже 25 грн, але позиція національної валюти є й надалі дуже хиткою.

    "Не треба недооцінювати вплив кредитів МВФ на стабільність гривні. На кожному етапі кредитування курс гривні просідав. Крім того, що важливо, і про що часто мовчать чиновники: ні однієї гривні не було витрачено на підтримку та модернізацію виробництва – гроші фонду не запускаються в реальну економіку, а лягають у золотовалютні резерви, йдуть на покриття дефіциту або ж погашення попередніх боргів", – вказує Гольдарб.

    Тобто, за його словами, ми отримуємо замкнене коло: Україна бере кредити, щоб нібито стабілізувати національну валюту, насправді отримує ефект ноцебо й тільки погіршує свій стан. Станом на 1 листопада 2014 року обсяг золотовалютних резервів нашої країни становив понад $12,5 млрд, хоча місяцем раніше він сягав ще понад $16 млрд. Міжнародні резерви лише за місяць скоротилися на $4 млрд, частина з яких пішла на покриття боргу "Нафтогазу України", ще частина – на інтервенції НБУ з підтримання стабільності гривні. Результат – нульовий, бо курс валюти тоді підвищився з 13 до 16 грн за долар, а $4 млрд золотовалютних резервів країна не дорахувалася.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Почему идут межменструальные кровотечения? Почему идут межменструальные кровотечения?
Межменструальные кровотечения - любые кровянистые выделения из влагалища, возникающие не во время менструации. Они могут быть скудными, мажущими или о...
Употребление алкоголя во время курса антибиотиков: какие риски для здоровья? Употребление алкоголя во время курса антибиотиков: какие риски для здоровья?
Вопрос о том, можно ли пить алкоголь при приеме антибиотиков, действительно волнует многих. Некоторые считают, что алкоголь лишь «ослабляет» действие ...
Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми