Згідно з дослідженням EBA Business Forecast 2017, проведеним серед 117 керівників підприємств-членів Європейської бізнес Асоціації (ЄБА), 74% респондентів очікують у наступному році зростання своїх бізнесів.
“Результати дослідження показують, що бізнес відчуває себе впевненіше, ніж в аналогічний період минулого року”, — повідомила виконавчий директор ЄБА Анна Дерев’янко.
Зокрема, за словами керівника представництва Aslellas Pharma і президента ЄБА Кшиштофа Сідлецьки, цього року гривневі доходи фармацевтичної галузі зросли на 25% порівняно з 2015-м. Такі ж показники росту закладаються і на 2017 р. Щоправда, у перерахунку на валюту зростання виявиться скромнішим, на рівні 2-5%.
Це пояснюється тим, що ліки не є товаром, від якого можна відмовитися заради економії сімейного бюджету.
“Але нам важливі не ці цифри, а те, що економіка дуже повільно відновлюється після падіння на 17% з 2013 року”, — пояснила президент ЄБА.
За даними президента регіону EEMEA Jacobs Douwe Egberts Тараса Лікарчука, ринок споживчих товарів (FMCG) впав за три роки на 50% у валюті.
“На відміну від попередніх криз 1998 та 2008 років відновлення економіки зараз йде повільніше. Можна сказати, що індустрія в першому півріччі 2016-го пройшла дно, але зростання внутрішнього споживання все ще немає”, — каже Лікарчук.
За його словами, інфляція за останні місяці зникла, зарплати в цьому році зросли приблизно на 10%, і компанії чекали, що зросте споживання. Але ці гроші пішли на оплату подорожчання комуналки.
Втім, експерт очікує в наступному році зростання продажів товарів повсякденного попиту на 7-15% у грошовому вираженні і на 2-3% у фізичному обсязі.
Більш оптимістичні у своїх прогнозах представники IT-сфери. Зокрема, за словами гендиректора Google Ukraine Дмитра Шоломка, в Україні спостерігається стрімке зростання ринку інтернет-реклами.
“Цього року його обсяги подвоїлися в порівнянні з попереднім… В доларовому обчисленні ми ростемо на 50% рік до року. Наступного року ми очікуємо, як мінімум, такого ж зростання”, — повідомив Дмитро Шоломко.
Експерт зазначив, що зростання ринку забезпечило розвиток малого і середнього бізнесу, який заробляє гроші в Україні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські реалії: чого лякаються іноземні інвестори
Втім, зростання МСБ не дуже помітне у статистиці, бо цей сектор, особливо сфера послуг, працює напівлегально.
IT-компанії, що виробляють свій інтелектуальний продукт на експорт, також сподіваються на хороші показники.
“Два останні роки ми росли всього на 5% у валюті проти 20-30% у попередні роки. Ми бачимо зростання замовлень і набір нових співробітників. Тому в наступному році є підстави знову говорити про зростання в 20%”, — вважає гендиректор SimCorp в Україні Олександр Храбан.
Непогано себе почуває і аграрний сектор, який інтенсивно розвивається, в тому числі за рахунок інвестицій.
“Ми ростемо. У цьому році продажі майже подвоїлися. І будемо зростати в наступному році, тому що наша продукція представлена не тільки у сфері сільського господарства”, — запевнив гендиректор BASF в Україні Андреас Лір.
За його словами, є пожвавлення в сфері легкої промисловості, на ринку виготовлення меблів, автокомпонентів і холодильників. В цих сегментах йде процес імпортозаміщення.