Люди масово намагаються повернути хоча б частину позиченого. Від безнадії погоджуються на бартер і навіть звертаються до криміналітету.
Люди масово намагаються повернути хоча б частину позиченого. Від безнадії погоджуються на бартер і навіть звертаються до криміналітету
Через кризу українці масово освоюють нову "моду" – продають проблемні приватні борги, щоб повернути собі хоча б частину позичених комусь грошей. Причому продають не тільки професійним колекторам, а й сумнівним ділкам. Таку тенденцію нам підтвердили адвокати і силовики. У Департаменті комунікацій Нацполіції нам відповіли, що звернень від постраждалих приватних кредиторів зараз дійсно чимало, але такі проблеми – це цивільно-правові відносини, які повинні вирішуватися в суді. Виняток – якщо позичальник взяв гроші з наміром їх не віддавати – у таких випадках його дії розцінюються як шахрайство, особливо якщо таких позик у однієї людини кілька.
За останні півроку в Україні з'явилося безліч спецсайтів, на яких люди пропонують на продаж і в якості бартеру борги. Якщо ще влітку таких оголошень були одиниці, то в жовтні-листопаді все більше позичальників продають їх чи не щодня. Тільки на одному сайті ми нарахували кілька десятків боргів на продаж на загальну суму близько 30 млн грн.
Історії "продавців" абсолютно різні. Більшість кажуть, що гроші позичали знайомим на важливі покупки, але один з кредиторів, харків'янин Сергій, каже, що його знайомий не віддає $17,5 тис., які брав у нього на хабар. "Я вже втомився з ним боротися! Гроші він займав у мене зі своєю дружиною, тобто є свідок, розписка. Але тепер він відмовляється визнавати борг. Ось, продаю за 30% від загальної суми", – говорить Сергій. Є й інші випадки. Андрій з Дніпропетровської області нам зізнався, що позичив гроші знайомому, який згодом оглух. "Брав під відсотки. Я позичав трохи більше 2000 грн, з відсотками сума зросла майже до 10 тисяч. Але тепер хочу повернути собі хоча б те, що давав в борг – жити ж на щось треба. Якщо не продам, буду звертатися в поліцію, але, думаю, там все затягнеться надовго", – говорить кредитор. Ще один позичальник продає борг в 400 тис. грн. Каже, що зневірився отримати свої гроші назад, так як позичальник відбуває термін у в'язниці, а своє майно переписав на матір. А деякі позичальники зізнаються, що борг повернути не дозволяє характер. "Продам борг в 123 тис. грн тому, хто має більш жорсткий характер, ніж у мене, і знає, як "вибити", – скаржиться на сайті оголошень один з жителів Тернопільської області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Влада побачила позитив у високих тарифах на газ
БАРТЕР. Не всі продають борги за гроші. Деякі пропонують купити розписки взамін на авто і земельні ділянки. Один з кредиторів-приватників продає розписку на $10 тис. за $2000, але уточнює: "Погоджуся на обмін на авто або земельну ділянку".
Крім того, вже є факти, коли люди намагаються повернути позичене за допомогою криміналітету. Прокуратура Вінницької області зараз розслідує кримінальне провадження, в якому об'єднані відразу два епізоди. Про один з них "Сегодня" повідомив прокурор відділу облпрокуратури Костянтин Гоздуб: "Троє кримінальних "авторитетів" працювали за відсоток і, погрожуючи розправою, вимагали у місцевого лікаря $5000. Він звернувся до нас, і після виплати $1000. вимагачі були затримані. Їм інкримінують статтю "Вимагання", їм загрожує до семи років в'язниці. у прокуратурі не виключають, що ті, хто наймає здирників, може і сам стати фігурантом справи в якості організатора злочину.