Експерти спрогнозували основні економічні показники на майбутній рік.
Мінімалку таки піднімуть
Що буде з мінімалкою, поки до кінця не зрозуміло. Не встиг президент Порошенко подякувати уряду за "розуміння" і прийняття його ініціативи про зростання мінімалки до 4100 грн. з 1 січня, як прем'єр Володимир Гройсман тут же дав задній хід.
Зокрема, глава уряду зазначив: одним з головних індикаторів економічного зростання та забезпечення добробуту людей стане збільшення мінімальної зарплати. Але ... до 3723 грн.
- Ми закладаємо на наступний рік 3723 грн., Це плюс 500 грн. до нинішнього показника. Далі будемо дивитися: якщо економіка дасть змогу, будемо піднімати, - сказав прем'єр.
Експерти продовжують наполягати: для зростання зарплат в Україні сьогодні немає ніяких економічних обґрунтувань. Але, тим не менш, не виключають: мінімалку таки піднімуть: до 3723 грн. - з 1 січня, а до 4100 - до кінця року.
- Думаю, мінімальну зарплату до озвучених 4100 грн. піднімуть ближче до кінця 2018 року, щоб був піар Петру Порошенко перед виборами, - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. - Частково зростання мінімальної зарплати вплине на зростання цін, але все ж не так відчутно, як в 2017-му.
ВВП підросте трохи
Щодо майбутнього зростання економіки думки експертів розділилися.
Так, на думку Олександра Охріменка, ВВП, швидше за все, виросте не більше ніж на 1%.
- Ні драйву для зростання економіки, - пояснює експерт. - Зростання ВВП в 2016 та 2017 років роках багато в чому пояснювався низькою базою порівняння, обумовленої обвалом 2015 року. Але це база йде, так що показувати зростання стає все складніше.
А ось аналітик Данило Монін схильний в цьому питанні погодитися з урядом і передбачає: базовий сценарій розвитку економіки в наступному році складе близько 3%.
Втім, і песимізм, і оптимізм експертів мало що змінює. За словами виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, Україна тільки на обслуговування боргів витрачає 5% ВВП. Таким чином, просто для того, щоб життя всередині країни була не гірше, ніж раніше, економіка повинна зростати на ці 5%, які ніхто не дає навіть в найоптимістичніших прогнозах.
Долар втримається "в рамках"
На курс долара в нашій країні впливає безліч різних чинників - як зовнішніх, так і внутрішніх. Якщо розглядати базовий сценарій валютного курсу, то, каже старший аналітик компанії Forex Club Андрій Шевчишин, діапазон коливань курсу на 2018 рік становить 27,50-30,30 грн. за долар, до кінця року - ближче до 29-30 грн.
- Основними факторами ризику є ситуація з урожаєм і світовими цінами на сировинних ринках на основну продукцію українського експорту, - продовжує Шевчишин. - Слабкий урожай при негативному тренді світових сировинних цін буде вбивчим для гривні. Проте, відновлення економіки Єврозони і, відповідно, країн Східної Європи буде давати українській економіці можливість наростити експорт. Також поки відносно врожаю зберігаються позитивні очікування, що стримує песимізм.
Вагомим фактором впливу виступатиме достатність ресурсів для покриття зовнішніх боргових виплат і співпраці з західними партнерами, продовжує аналітик. Високе боргове навантаження збережеться також і в 2019 році, тому необхідно утримувати високі темпи зростання економіки і припливу інвестицій.
На думку Олександра Охріменка, швидше за все, курс долара в 2018 році буде коливатися близько 28 грн. Влітку може бути ревальвація до рівня 27 грн. і навіть нижче, а в кінці року цілком можна очікувати і 30 грн. Але, каже економіст, тут багато що залежить від грошей гастарбайтерів. Якщо їх приплив буде в 2018-му більше, ніж в 2017-м, то, можливо, вище 28 грн. і не побачимо.
- Думаю, на 1 січня 2018 року офіційний курс буде 28-28,5 грн. за долар, - прогнозує Данило Монін. - До березня курс протримається на цьому рівні, а потім почнеться зміцнення, і влітку ми побачимо 26-27 грн. за долар. Словом, я більш оптимістичний, ніж уряд, який прогнозує на наступний рік середній курс 29,3 грн. за долар. Я більше схиляюся до 27,5 грн.
Зростання цін залежить від мінімалки і девальвації
Досвід нинішнього року показав, що Нацбанк, мужньо взяв на себе боротьбу з інфляцією, цю битву програв.
"Інфляція вище, ніж очікувалося на початку року, і перевищує показник НБУ", - йдеться в четвертому Звіті про фінансову стабільність, опублікованому 18 грудня 2017 року.
Економісти одностайні: уряд, як і в цьому році, «не вгадав" з прогнозом по інфляції. І вона виявиться набагато вище.
- В прогнози уряду 7-9% я не вірю, - каже Монін. - Думаю, інфляція буде не менше 12%.
Ще більш скептично налаштований Олександр Охріменко, який прогнозує, що інфляція буде близько 18%. За словами експерта, багато в чому своє шкідливе справу зробить девальвація, але найбільше за цінами вдарять зростання цін на нафту і енергоресурси в Україні.
Якщо ж уряд виконає свою обіцянку і ще раз підніме мінімалку, ціни почнуть рости як снігова куля. Все станеться точно, як в 2017-м: підприємці, яким доведеться платити ще більше податків, підвищать вартість своєї продукції, щоб компенсувати чергові додаткові витрати.
Біткоіни повний сюрпризів
Біткоіни, який став головним сюрпризом 2017 го, схоже, буде сповнений сюрпризів і в 2018-му.
- Зростання біткоіни, який ми бачили в 2017 році, походив з-за його популяризації, - пояснив "КП" в Україні "аналітик соціальної мережі для інвесторів eToro в Росії і СНД Михайло Мащенко. - Максимальна кількість монет головною криптовалюта не може перевищувати 21 млн одиниць, а на даний момент в світі існують близько 16,7 млн одиниць біткоіни. За різними підрахунками, близько 2 млн монет були назавжди втрачені на початку розвитку валюти - пам'ятаєте історії про забуті паролі до гаманців і викинуті комп'ютери з криптовалюта? Так що на ділі біткоіни в обороті може виявитися істотно менше. А будь-який студент економічного університету вам скаже, що в умовах зростання попиту при обмеженій пропозиції ціна на товар буде рости. Ось, власне, цю картину ми й спостерігаємо.
Деякі ентузіасти очікують зростання ціни криптовалюта до 100 тисяч доларів до кінця наступного року, продовжує аналітик. Для того щоб ці цифри стали реальністю, попит з боку користувачів повинен хоча б залишатися на поточних рівнях. Але тут виникає питання: а чи багато пересічних інвесторів готові купувати біткоіни по 20 тис. Доларів?
- Згідно з наявною у відкритому доступі інформації, 55,57% користувачів у світі мають на рахунку не більше 0,001 біткоіни, а ще 35% мають на балансі до 0,1 "битка", - наводить цифри Михайло Міщенко. - Так що не думаю, що зростання ціни позитивно позначиться на зростанні клієнтської бази. Аналітик нагадує: прогнозувати вартість подібних інструментів вкрай складно через відсутність фундаментальної інформації по ним. Однак, каже Міщенко, використовуючи регресійний аналіз, можна продовжити цінової ряд монети. У самому оптимістичному варіанті розвитку подій ціна до кінця 2018 року становитиме близько 70 тис. Доларів, в менш оптимістичному варіанті - 25 тис. Доларів, а в самому негативному - 13,5 тис. Доларів.
При цьому треба розуміти: біткоіни - вкрай примхливий інструмент, підсумував експерт. І його майбутнє залишатиметься таємницею до самого кінця: застосовувати здоровий глузд і звичні інструменти для його аналізу в принципі марно. Все буде залежати від хайпа, фінансового самопочуття глобальної економіки і величезного числа змінних.