Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Як відреагує Україна на ймовірну світову кризу 2019 року

  • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: економіка

    Обвал світових фондових бірж вже встигли назвати передвісником світової фінансової кризи, який очікують в 2019 році.

    d37cc64baf6a70dd4c274ca47269aa8f434e0d.jpg (46.16 Kb)

    На цьому тижні для світової економіки продзвенів дуже тривожний дзвоник. У понеділок світові фондові біржі впали. І хоча деякі експерти називають це корекцією після занадто довгого зростання, інші бачать у цій події передвісника нової світової фінансової кризи. Тим більше що з моменту останнього пройшло майже 10 років. Ми звернулися до експертів і запитали, чи чекати нам нова криза і якщо так, то як до нього підготуватися.

    Багаті теж плачуть
    Цей тиждень на світових біржах характеризувалася найбільшим за всю історію обвалом. Аналітики пояснюють зниження котирувань побоюваннями з приводу зростання прибутковості облігацій США. Слідом за американськими впали котирування на азіатських біржах. Індекс Dow Jones (вартість найбільших компаній, які торгуються на біржі) впав на 4,6%. Це рекордне падіння в історії.

    Цікаво, що в результаті обвалу на біржах 500 найбагатших людей світу втратили 114 млрд доларів. За даними агентства Bloomberg, від падіння фондового ринку сильніше за всіх постраждав керівник американської інвестиційної компанії Berkshire Hathaway Уоррен Баффетт, який за день втратив 5,1 млрд доларів, а його статок скоротився до 85 млрд. На другому місці по скороченню капіталу в світі за 5 лютого знаходиться глава Facebook Марк Цукерберг, який втратив 3,6 млрд доларів (статок скоротився до 74,7 млрд). Далі йдуть найбагатша людина в світі, засновник Amazon Джефф Безос (втратив 3,3 млрд доларів), співзасновники Google Ларрі Пейдж і Сергій Брін, які втратили по 2,3 млрд доларів.

    Хоча не поспішайте їм співчувати. За 2017 рік ці ж люди через зростання вартості акцій розбагатіли істотно більше, ніж втратили в цей "чорний понеділок".

    - Я вважаю, що головними причинами спаду, по-перше, є сильне зростання за минулий 2017 рік, - пояснив в Україні "аналітик ГК" Телетрейд "Богдан Терзі. - Адже індекс Dow Jones виріс майже на 34%, а S & P 500 - на 26,5%. Варто розуміти, що все в житті піддається циклічності і після кожного зростання йде падіння - і чим сильніше зростання, тим сильніше падіння.

    Криза на горизонті
    Злети і падіння фондових індексів - це не таке вже й рідкісне явище. Так чому ж саме зараз заговорили про кризу? По-перше, тому що вже пора. З минулого спаду 2008 року відбулося майже 10 років, а саме найчастіше такі цикли між кризами. По-друге, деякі ознаки кризи вже видно неозброєним поглядом.

    - Світовий фінансовий ринок вчора був вражений найсильнішою хвилею продажів. Акції впали від своїх недавніх максимумів на 10 і більше відсотків, - вважає фінансовий аналітик Ерік Найман. - Це перший тривожний сигнал для світової економіки. Так, зараз все ще добре - зарплати і інфляція ростуть, прибутку бізнесу теж, та й ВВП більшості країн непогано розігнався вгору. Однак стрімке зростання прибутковості американських держоблігацій (через зростання загрози інфляції та розширення бюджетного дефіциту США внаслідок податкової реформи) спровокував першу хвилю продажів акцій.

    За його словами, типова корекція для пізньої фази макроекономічного зростання становить 10-12%, що вже фактично відбулося.

    - Потім ринок акцій напевно відновить зростання і може навіть оновити історичні максимуми або близько того - за останнє сторіччя таке відбувалося 10 з 12 біржових циклів, - говорить експерт. - Однак до травня ситуація в світовій економіці швидше за все спровокує погіршення прогнозів по прибутку акціонерних компаній і в травні може початися ведмежий ринок - зазвичай триває близько року, і за цей час фондові індекси падають на 35-50%. А так як динаміка фондових ринків є пророкує ситуацію в економіці, то до листопада очікується початок економічної кризи в США. Якщо це дійсно станеться (реальність може бути іншою - краще або гірше моїх прогнозів), то досить скоро накриє кризою і всю світову економіку. І Україна з її гігантськими виплатами зовнішніх боргів в 2019-20 роках.

    парадокси ринку
    Цікаво, що розпродаж акцій трапилася на тлі поліпшення стану американської економіки. Чи не здається вам дивним, що економіка зростає, а інвестори тікають в безпечні активи? Аналітики кажуть, що інвестори не реагують на ситуацію, що склалася, а намагаються її передбачити.

    - Біржові індекси називають "барометром ринкової економіки", - пояснив "механізм торгів на біржі старший аналітик" Альпарі "Вадим Іосуб. - Однак вони, як і вартість окремих акцій, на яких ці індекси будуються, відображають не поточний стан економіки, а уявлення інвесторів про її майбутні перспективи. Зазвичай розворот біржових індексів передує падінню економіки, а не навпаки, тобто індекси є випереджальним індикатором. Крім глобального розвороту, на ринку трапляються просто корекції, які мало пов'язані з фундаментальнимі очікуваннями з приводу економіки, а викликані "фіксацією прибутку". Це продажу акцій тими покупцями, які купили раніше, вже досить (на їхню думку) заробили на зростанні і вирішили зафіксувати прибуток, позбувшись акцій. Коли такі дії відбуваються синхронно, ринки на це досить бурхливо реагують. і відбувається це, як правило, на сприятливому для економіки інформаційному тлі. Логічно: коли поточні економічні дані зміняться з сприятливих на негативні, ринок уже скоректується, і продавати буде позд але. Чим довше росте ринок, тим вище ймовірність назрівання корекції.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стало відомо скільки міністри виписали собі зарплат в 2017 році

    За його словами, американський ринок ріс з березня 2009 року, а з початку 2016 роки робив це безперервно, без найменшої паузи або відкату.

    - Чи є те, що відбувається просто корекцією або нас чекає затяжний ведмежий ринок - достовірно вгадати неможливо, - продовжує Вадим Іосуб. - Для полегшення свого життя біржові аналітики придумали формальний критерій. Падіння від максимумів до 20% - це ще корекція, а більше 20% - падає, ведмежий ринок. Індекс Dow Jones знизився з своїх історичних максимумів, досягнутих 26 січня, менш ніж на 10%, тому поки мова йде тільки про корекцію. Проте така корекція відбувається синхронно у всьому світі, падають акції інших розвинених і країн, що розвиваються, ціни на сировину.

    А як у нас?
    Що робити українцям: збирати грошові знаки
    Як кажуть більшість опитаних нами експертів, в Україні цілком можуть повторитися події 2008 року, коли курс гривні зміцнювався, а потім стався обвал. Адже в структурі української економіки з того часу мало що змінилося. Основними товарами нашого експорту є продукти металургії та агросектору. А ціни на них дуже сильно залежать від стану світової економіки.

    Зараз багато говорять про перегрів світового фінансового ринку, і зліт вартості того ж біткоіни до 20 тисяч доларів дуже нагадує ситуацію з американською нерухомістю в 2008 році. Саме тоді її падіння потягнуло вниз і інші активи.

    Якщо ж криза все-таки прийде, експерти радять простим людям слідувати одним і тим же правилам. Переводити всі свої заощадження у валюту і не дуже довіряти банкам.

    - У подібних випадках ветерани ринку згадують приказку Cash is King, нагадує, що в кризові моменти активи (нерухомість, акції, товарні ф'ючерси) краще переводити в гроші, - радять Вадим Іосуб. - Переважно - в долар США, хоча непоганою альтернативою при наявності можливості може стати швейцарський франк і японська ієна.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми