Фінанси. Гроші. Валюта, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Заокруглення цін та нова купюра в 1000 гривень - чого очікувати українцям

  • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: суспільство, фінанси

    На цьому тижні НБУ прийняв знакове рішення - замінити купюри дрібних номіналів монетами. По суті, регулятор визнав девальвацію гривні і готується до введення в обіг нових більших купюр. Ми ж вирішили спрогнозувати, як зміниться наше життя після появи нових номіналів монет.

    1254_24333024.jpg (37.08 Kb)

    Метал замість паперу
    14 березня Національний банк презентував нові оборотні монети номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень. Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, які зараз знаходяться в обігу.

    При цьому вводитися в обіг нові оборотні монети будуть поетапно:

    - перший етап - 27 квітень 2018 введені в обіг монети номіналом 1 і 2 гривні.

    - другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитися в обіг в 2019 - 2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково).

    При цьому спеціально міняти купюри на монети буде не потрібно. Громадяни зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу - поки монети поступово не замість банкноти в обігу. Тобто паперові гроші гідністю 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.

    Ціни почнуть округляти
    У НБУ заявили, що так само припиняють карбування монет номіналами 1, 2, 5 копійок і монет номіналом 25 копійок. При цьому монети цих номіналів знаходяться в обороті і продовжать виконувати функцію засобу платежу. Вилучення цих монет їх обороту не буде.

    Згодом кількість монет буде зменшуватися. Якщо ж в касі або у покупця немає монет, то з 1 липня будуть встановлені наступні правила округлення:

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тиск гривні: Бензин почав дешевшати на АЗС

    - сума, закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

    - сума, закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми.

    При безготівкових розрахунках округлення проводитися не буде.

    Гроші в обороті будуть ходити довше
    Скажемо відразу, що для держави монети вигідніше, ніж друк паперових грошей. За останні 23 роки в наших гаманцях уже лежить третє чи четверте покоління гривневих банкнот. Їх вилучають з обігу через ветхість і зміни дизайну. Зате монети практично вічні.

    Як розповіли в НБУ, купюри дрібних номіналів ходять близько року, а потім їх потрібно замінювати. При цьому середній термін життя монет становить близько 20 років. За словами в.о. глави НБУ Якова Смолія, на цьому держава зможе заощадити близько 1 млрд гривень.

    Гаманці та кишені почнуть рватися
    У металевих грошей є одне немаловажне перевага - їх складніше втратити. Уявіть, що у вас в кишені 10 монеток по 10 гривень. Якщо вони випадуть, то створять такий шум, який буде складно не помітити. У той же час, якщо з кишені випаде купюра в 100 гривень, то помітити це можна лише по чистій випадковості.

    Однак, є у монет і одна неприємна особливість - якщо ними туго набивати кишені або гаманець, то ті швидше приходять в непридатність.

    - У мене чоловік раніше носив дрібниця в задній кишені брюк і в цьому місці тканину у нього постійно протирати, - розповідає одна колега. - Зараз, коли ми все менше користуємося монетами, і штани живуть довше. Але після того, як з'явиться в 5 і 10 грн, боюся, штани знову доведеться міняти частіше.

    Кондукторам додасться роботи
    "Постраждають" і кондуктори в транспорті. Тепер їм частіше доводиться мати справу з металевими грошима, а значить вага денної виручки збільшиться. Доведеться зайнятися переробкою автоматів з продажу напоїв або кави. Якщо зараз вони приймають дрібні купюри, то тепер доведеться їх обладнати монетоприймача.

    Така ж ситуація буде і в метро. Зараз в столичному метрополітені можна купити жетон в автоматі, який приймає купюри в 5 і 10 гривень. Тепер і його потрібно оснащувати монетоприемником. Додасться роботи інкасаторам і касирам банків.

    - Супроводження монет коштуватиме більше, ніж банкнот, оскільки перевезення потребує більшої кількості авто інкасаторів, - пояснив генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. - З іншого боку, все більше збільшення частки електронних платежів призводить до меншого використання готівки.

    Чекаємо купюру в 1000 грн?
    В НБУ так і не відповіли на питання, чи з'явиться найближчим часом банкнота в 1000 гривень. Але на тлі новини про монети, експерти не виключають появи в найближчому майбутньому і купюри в 1000 грн. Тим більше, що необхідність її введення давно назріла. Але до цього, її введення гальмувалося тим, що Україні було вже занадто багато номіналів купюр, що ускладнювало роботу касирів, банкоматів і терміналів з купюроприймачами. Вони не брали дрібні номінали - в 1 і 2 гривні. Тепер, коли дрібні купюри виведуть з обігу, замінивши монетами, НБУ отримає можливість надрукувати банкноту в 1000 грн.

    - Купюра номіналом 1000 грн потрібна, - пояснив економіст Андрій Блінов. - В ідеалі, мінімальна зарплата повинна видаватися двома максимальними купюрами. Сьогодні маємо максимальну купюру 500 грн, яка менше 20 доларів. Такого майже немає у сусідів в нашому регіоні.

    Але тут НБУ навіть спізнюється з нововведеннями. З урахуванням того, що мінімалка в Україні в цьому році виросте до 4100 грн, то і максимальна купюра вже буде потрібна у 2000 грн.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми