Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Гройсман припинив дію економічної програми з Росією

  • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: Гройсман, економіка

    Думки експертів розділилися: одні вважають це пустою формальністю, а інші прогнозують, що у держпідприємств виникнуть складності.

    6206_75840.jpg (68.63 Kb)

    Кабінет міністрів України розірвав Програму економічного співробітництва з Росією на 2011-2020 роки. Про це повідомив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання уряду в середу.

    Кабмін, зокрема, зупинив дію цього документа, а також доручив Міністерству закордонних справ України в установленому порядку поінформувати уряд Росії.

    Думки експертів з приводу того, як ситуація буде розвиватися далі розділилися.

    - Програма економічного співробітництва між Росією та Україною, прийнята в 2011 році, передбачає режим взаємних преференцій в вільну торгівлю між країнами, спільні скоординовані дії в інвестиційній сфері, в промисловості, в платіжно-розрахункових операціях, вільне переміщення громадян та інше, - говорить аналітик ГК TeleTrade Володимир Чорнобай. - Скасування його на практиці може означати скорочення взаємної торгівлі, поставок промислової продукції і сировини, обмеження в пересуванні людей між кордонами.

    За словами експерта, український уряд прагне послабити взаємозв'язок економіки з Росією, перш за все, з політичних міркувань. А прояви і масштаби розриву взаємин будуть залежати від конкретики рішень уряду і що випливають із них підзаконних актів.

    - Втратять від цього обидві сторони, - продовжує Чорнобай. - звузиться ринок збуту товарів, зменшиться виробництво для даного ринку, інвестиції, компанії і населення втратять значні доходи. Однак для України наслідки, очевидно, будуть більш хворобливими, ніж для Росії. Взяти, наприклад, зовнішню торгівлю. Росія за підсумками 2017 го виступає найбільшим торговельним партнером України. У минулому році ввезення російських товарів піднявся на 39% і займає частку в 14% від усього імпорту України. Вивезення з України в Росію підвищився за цей період на 9,6%, маючи частку в 9% українського експорту. Для Росії ж частка України в зовнішньоторговельному обороті становить менше 2%.

    За словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, дана програма більше стосується співпраці між держпідприємствами, а приватні компанії без проблем будуть співпрацювати і далі.

    - Не хвилюйтеся - бізнес Порошенко не постраждає, і його компанії і компанії його соратників і далі будуть активно співпрацювати Росією, - каже Охріменко. - Як, втім, і бізнес окремих російських олігархів, які останнім часом активізували свій бізнес в Україні.

    За словами експерта, експорт України в РФ впаде несуттєво, а найбільше проблем виникне у держпідприємств.

    Нагадаємо, що місяць тому в ЗМІ почали розганяти черговий скандал з приводу того, що ДП "Антонов" продовжує співпрацю з підприємством в РФ - виконує зобов'язання перед авіакомпанією "Волга-Дніпро". У керівництві ДП пояснили, що дана російська компанія не входить до списку санкцій РНБО, а всі роботи між підприємствами ведуться на підставі міжвідомчих угод з міністерствами, а також дотримуючись листів-роз'яснень Держекспортконтролю. Крім того, в разі відмови українського підприємства виконувати свої зобов'язання перед російською стороною, щодо "Антонова" не тільки можуть бути введені санкції, але підприємство також може втратити статус розробника авіаційної техніки.

    - Тепер "Антонов" навряд чи зможе працювати з росіянами, оскільки це держпідприємство, - вважає Охріменко. - Те ж саме стосується "Турбоатому", важко сказати, як буде організована робота "Укрзалізниці". Незрозуміло, що тепер робитимуть в "Енергоатомі". Зараз українські гірничо-збагачувальні комбінати постачають уран до Росії, і для нас продаж урану - дуже важлива стаття експорту. Тепер це під питанням, так само, як і отримання нашими АЕС ТВЕЛів (тепловиділяючих елемент - головний конструктивний елемент активної зони ядерного реактора, що містить ядерне паливо, - Авт.). Загалом, проблем може виникнути чимало, але російська економіка від цього не завалиться. Фактично українська влада замість того, щоб переграти Росію в торговій війна сама робить ходи, які більше завдають шкоди економіці України, ніж Росії.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна змушена продати "Приватбанк"

    У той же час, за словами юриста Андрій Вігірінского, якщо не вводяться додаткові заборони, а лише денонсує необов'язкові і неустанавлівающіе правила, то ніяких наслідків не буде. - Наприклад, відмова від ТВЕЛів можливий лише після того, як будуть модернізовані завантажувальні блоки на всіх АЕС під американські касети, але про це в найближчих 5-10 років і говорити не варто, - вважає Вігірінскій. - Щоб відмовитися від ТВЕЛів, потрібно провести ремонт, наладку, випробування. Що стосується "Антонова", то підприємство проводить ТО тієї техніки, яку тільки воно може продовжити термін експлуатації і льотні години, це не нове будівництво і не покупки.

    У будь-якому випадку, каже юрист, для реалізації програми необхідна комунікація на рівні урядів двох країн, якій давно вже немає. Так що розрив співпраці - це просто політична та інформаційна формальність. Хоча, можна назвати її по-іншому: приведення законодавства у відповідність з прийнятим законом, яким РФ була визнана країною-агресором.

    - Розрив цього документа на тлі того, що діє базовий договір між двома країнами і повноцінні дипломатичні відносини - це черговий фарс, спрямований на отримання урядом додаткових балів серед частини електорату, - вважає Олексій Кущ. - Коли немає інформаційних приводів, пов'язаних з ростом економіки, їх намагаються створювати на іншій ниві. В даному випадку - терені "розривів". Питання взаємодії України та РФ вже давно потрібно ввести в русло спеціального закону, який би врегулював торгові, інвестиційні, економічні взаємини з поправкою на війну, але в такому випадку, чиновникам довелося б виконувати сухі норми закону, а не в ручному режимі обмежувати імпорт російського шоколаду . Само по собі міжурядову угоду - це умовні "хутра", які можуть наповнитися лише при ефективній взаємодії двох країн, так що можна сказати, що дана угода вже давно "обнулилося".



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми