Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Українці активно інвестують у держборг

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: фінанси

    Національний банк України всіма можливими способами намагається стримати зростання цін у країні. Тільки в цьому році облікову ставку регулятор підвищив із 16 до 18%. Крім того, рада НБУ передбачає: якщо тиск на ціни продовжиться, облікову ставку можуть знову підняти. Наслідок такого рішення — гроші інвестують не в бізнес, а в облігації державної позики (ОВДП). Це державні цінні папери, вартість яких залежить від облікової ставки НБУ. В результаті сповільнюється не тільки інфляція, а й зростання економіки.

    4139_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Як держава залучає інвестиції, стримує зростання цін і чому в результаті страждає бізнес.

    Держава проти бізнесу: хто переміг у нерівній конкуренції.

    Облікова ставка — це своєрідний еквівалент вартості грошей в економіці. Цей інструмент перебуває у руках НБУ. В першу чергу він впливає на вартість депозитних сертифікатів, які Нацбанк продає фінансовим установам, і на державні цінні папери. Згодом можуть вирости ставки і за банківськими депозитами. Хоча, як показала практика, відбувається це зі значною затримкою і з певною похибкою.

    В Україні один із найвищих рівнів "проблемних кредитів" — приблизно 50%. Як розповіли банкіри, одна з головних проблем системи — нестача надійних боржників. І в ситуації, коли Нацбанк своїми рішеннями різко підняв вартість ОВДП, банки замість бізнесменів, які приходять брати "у борг на розвиток бізнесу", вибирає держава. Гроші вкладають у цінні папери.

    Політика Національного банку призвела до того, що й прості українці почали активно інвестувати заощадження "у держборг". Загальний портфель ОВДП на руках фізосіб у 2018-му наблизився до 5 млрд. Утричі більше, ніж торік. Люди вибирають: скористатися можливістю і добре заробити за рахунок державних цінних паперів, або, наприклад, витратити на покупку товару чи розширення власного бізнесу. І чим вища ставка за цінними паперами, тим менше грошей потрапить в економіку і більше дістанеться державі.

    "Це стандартні методи боротьби з інфляцією. Робиться для того, щоб підвищити попит на гривню й знизити попит на долар. Коли ставка в гривні висока, гроші не йдуть у бізнес, але не йдуть і в долар. Високі ставки стримують споживання. У людей є заощадження. Вони замість того, щоб купити товари, інвестують гроші в ОВДП або депозити. Питання тільки в тому, наскільки підвищувати ставку", — розповідає глава аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.

    Більшість аналітиків радить: зараз гроші найкраще інвестувати в цінні папери. Завдання інвестора — заробити якомога більше і при цьому мінімізувати ризики. Й у ситуації, коли НБУ, як незалежний регулятор, займає позицію держави і робить все, щоб українці вкладали свої гроші в цінні папери, а не в економіку, страждає у першу чергу бізнес.

    "Облікова ставка — це не іграшка. Не можна просто так взяти і підвищити до 18%, щоб подивитися "що вийде". Банківська система — кров економіки. Ми зараз урізуємо кредитування для того, щоб стримати зростання цін, а завтра маємо мінімальне зростання ВВП, але при цьому хорошу статистику — ціни не ростуть. Тут є тонка грань. Зараз політика НБУ, мені так здається, у першу чергу заточена на показники інфляції. Але ми повинні розуміти, що є важливіший показник — реальне зростання доходів. Якщо активно зростає економіка, збільшується ВВП і при цьому спостергіається інфляція, то реальне зростання доходів може бути набагато вищим, ніж інфляція", — розповідає фінансовий аналітик Володимир Мазуренко.

    Що буде із банківськими ставками
    Член правління "ОТП Банку" Володимир Війтишин зазначає: головне завдання — зберегти ліквідність і при цьому не втратити клієнтів. Банкір сподівається, що НБУ незабаром знову знизить облікову ставку для того, щоб здешевити кредити для українців. До слова, в стратегії розвитку банківського сектора йдеться про те, що до 2022 року банківські ставки повинні знизитися на 1-12 п. п. Нині вартість кредитів досягає більше 30% річних. Банкіри розраховують, що підвищення облікової ставки — тимчасовий інструмент для утримання інфляції.

    Два минулих підвищення облікової ставки ніяк не вплинули на банківські депозити, розповідає директор одного з департаментів банку ПУМБ Дмитро Поліщіук. Банкір вважає, що прибутковість гривневих вкладів не зміниться, а ось валютних навпаки — знижуватиметься.

    Банківська система України в першу чергу залежить від ситуації в економіці. Чим вищі доходи українців і чим більше можливостей у бізнесу отримати дешевий кредитний ресурс, тим більше шансів для розвитку. Поступово Національний банк буде змушений знижувати облікову ставку, інакше добитися зростання економіки і зниження ставок за кредитами буде складно. Так, глава державного "Ощадбанку" Андрій Пишний заявив, що до 2022-го облікова ставка буде не вище 6%.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми