Приватбанк підозрює Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова у відмиванні $470 млрд через кіпрські компанії.
За версією Приватбанку, колишні власники банку переводили кошти до дочірнього банку на Кіпрі, звідти – юридичним компаніям, які надалі ці кошти інвестували в купівлю нерухомості та низки компаній у США, повідомляє старший науковий співробітник аналітичного центру Atlantic Council Андерс Аслунд.
Згідно з позовом, який подали 21 травня до американського суду, у 2006-2016-х загальна сума кредитів, наданих Приватбанком кіпрським компаніям, за допомогою яких власники банку відмивали кошти, становила $470 млрд.
Андерс Аслунд зазначає, якщо юристи Приватбанку доведуть це в суді, то це буде найбільший у світовій історії кейс із відмивання грошей однією групою осіб. Ця сума еквівалентна 2 ВВП Кіпру.
"Це цивільний позов, тому юристи Приватбанку надали суду всі матеріали. Проте всі звинувачення мають явно кримінальний характер. Приватбанк виконав по суті детективну роботу з дослідження великомасштабного відмивання коштів у США. Позовна заява налічує 104 сторінки", – підкреслив Аслунд.
За версією Приватбанку, Коломойський і Боголюбов діяли за такою схемою: банк збирав роздрібні депозити в Україні, пропонуючи гарні умови та сервіс. Потім гроші з банку переводили в його дочірній банк на Кіпрі. Звідти – юридичним компаніям, які надалі ці кошти інвестували в купівлю нерухомості та низки компаній у США. Зокрема, згідно з позовом, колишні власники банку стали власниками нерухомості у місті Клівленд, штат Огайо, пояснив Аслунд.
Окрім того, Коломойський і Боголюбов за посередництва своїх американських компаній придбали у США низку металургійних заводів, розташованих у різних штатах.
Проблема полягає в тому, що США дозволяють створення сотень тисяч анонімних компаній, що використовують для відмивання грошей, зазначає Аслунд.
"Випадок із Приватбанком показує, що брудні гроші не обов'язково зосереджені у великих містах і у сфері нерухомості, а можуть дістатися й реальної економіки. Це наочно демонструє необхідність раз і назавжди заборонити анонімні компанії у Сполучених Штатах", – додав він.