Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Експерт розповів про фінансову грамотність українців

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: фінанси

    Українці звинувачують гроші в контролі над власним життям, але хочуть вчити дітей, як потрібно з ними поводитися.

    7182_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) вивчило фінансову грамотність українців. Експерти дізналися, чи спілкуються наші співгромадяни про гроші з близькими і чи готові отримувати зарплату в конвертах. "Сьогодні" розібралися у звіті організації.

    Кризи
    Опитуванням займався проект USAID "Трансформація фінансового сектора" спільно з Нацбанком України. Експерти вивчили думки понад двох тисяч українців у віці від 19 до 79 років. У дослідженні зазначається: незалежно від віку, статі, доходу, освіти або місця проживання, у жителів нашої країни не дуже добре з фінансовою грамотністю.

    "Це обумовлено хаотичним характером економічного росту і двома фінансовими кризами, які трапилися за попередні 15 років", – йдеться у дослідженні.

    Фінанси і тривога
    Зокрема, більшість опитаних українців зазначили – в питанні фінансів вони живуть сьогоденням. Таку відповідь дали 39%. Водночас три чверті зійшлися на думці, що гроші існують, щоб їх витрачати, а 58% вважають, що краще витрачати, ніж відкладати. Але водночас власний добробут респонденти оцінюють не дуже добре. Наприклад, 38% відповіли, що ледве зводять кінці з кінцями. Тих, хто так не вважає, – 34%. Незадоволені тим, скільки у них грошей, 60% опитаних, а ось позитивно свій фінансовий стан оцінюють лише 17%. З тим, що фінансове становище обмежує можливості робити те, що для них важливо, згодні 67%. Звинувачують гроші в контролі над власним життям 68%, а не залежать від власних фінансів всього 12% респондентів.

    "Рівень добробуту нижчий у осіб старших 60 років і трохи нижчий на півдні України. Але навіть серед тих, у кого дохід вищий середнього, 59% відзначають, що їхні фінанси завжди або часто контролюють їхнє життя", – кажуть в USAID.

    Цікаво, що 62% схвильовані, що їхні гроші закінчуються дуже швидко. Не турбуються про це 19%. Майже у половини (46%) не залишається грошей до кінця місяця. Питання щоденних витрат турбує переважну більшість наших співгромадян (75%), але тільки 11% вважають, що у них занадто багато боргів.

    Грамотність
    Якщо говорити про податки, то для 77% важливо знати, на що вони витрачаються. Не цікавляться цим питанням тільки 9% респондентів. Водночас 41% вважає – якщо є можливість не сплачувати податки, її потрібно використовувати. Частину своєї зарплати в конвертах готові отримувати 48%. Не готові йти на такий крок 33%.

    Незважаючи на всі прогалини, згідно з дослідженням, українці активно цікавляться фінансовою грамотністю – шість з 10 респондентів хотіли б дізнатися більше про те, як правильно розпоряджатися власними коштами. Українці готові навчати цих питань і своїх дітей – 91%, що брали участь в опитуванні, вважають, що батьки мусять вчити дітей, як розпоряджатися своїми грошима. Не згодні з цим лише 3%. Нарешті, українці готові делегувати подібні питання школі – таку ідею підтримують 70%, а проти виступають 13%.

    Фінанси в родині поділили українців
    Експерти USAID також з'ясували, чи обговорюють українці фінансові питання зі своїми близькими. У дослідженні наголошується, що тут думка респондентів розділилися майже порівну – 40% не соромляться говорити зі своїми родичами про гроші. А от не люблять піднімати подібні теми в родинному колі трохи більше – 41%. Решта українців, які брали участь в опитуванні, так і не змогли чітко відповісти на поставлене запитання. Самі експерти отримані дані називають полярним ставленням:

    "Але це питання особливо важливе, оскільки обговорення з родичами і друзями – основний спосіб формування цілей, планування витрат та отримання мотивації для заощадження і фінансових порад".

    Спадщина СРСР і недовіра
    Глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський називає кілька причин фінансової неграмотності українців.

    "По-перше, наші доходи дійсно нижчі, ніж, наприклад, у поляків чи словаків. Відповідно і рівень заощаджень у нас нижчий – ми просто менше можемо відкладати. По-друге, у спадок від СРСР нам залишилася економіка споживання – старші покоління, які пережили дефіцит, намагаються компенсувати зараз. По-третє, дуже часто у нас витрати у людей неспіврозмірні доходам. Ну і, нарешті, у нас низька довіра до банків через кризи минулих років і девальвації. Люди просто не хочуть відкладати, оскільки гроші швидко з'їдає інфляція", – пояснив він нам.

    Підняти фінансову грамотність, на думку Забловського, можна тільки комплексними підходами:

    "Про це мусять думати як споживачі, так і, наприклад, банки, оскільки в програші опиняться в підсумку всі. Основи фінансової грамотності нам потрібно прищеплювати зі шкільного віку і навіть дитсадків. Але й масова просвітницька робота має бути".



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Правила виготовлення та брендування промо продукції Правила виготовлення та брендування промо продукції
Промо-продукція відіграє ключову роль у будь-якій маркетинговій стратегії, будучи могутнім інструментом для залучення уваги до бренду та збільшення йо...
Команда Incrypted оголосила дату проведення Incrypted Conference 2024 Команда Incrypted оголосила дату проведення Incrypted Conference 2024
Криптомедіа Incrypted організовує один із найзнаковіших і наймасовіших криптоівентів уже вчетверте. Цього року Incrypted Conference відбудеться в нові...
Військторг – якісне спорядження за доступними цінами Військторг – якісне спорядження за доступними цінами
Військторг –  інтернет-магазин військового спорядження та амуніції. Пропонує великий вибір товарів для потреб військовослужбовців, мисливців та усіх, ...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми