Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Курс долара в Україні зазнає змін

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: долар, валюта

    В Україні курс долара 2023 року може бути значно нижчим, ніж прогнозує уряд. Ситуація залежить від цілої низки факторів, головними з яких є ситуація на фронті й ризики безпеки.

    64_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Про те, якою буде вартість долара у 2023-му та як можуть змінити правила.

    Курс долара в Україні: чому не варто вірити прогнозам уряду

    Долар може злетіти до 50 грн/$ наприкінці 2023-го, йшлося у проєкті бюджету наступного року. Пізніше, як зазначає член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Желєзняк, прогноз перерахували – до 45,8 грн/$.

    Протягом 8-9 років у проєкті бюджету Кабмін закладає песимістичні оцінки вартості долара. Це роблять для того, щоб у документі передбачити високий прибуток від імпортних мит, розповідає OBOZREVATEL керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій. Реальний курс, за його словами, може бути нижчим за 40 грн/$.

    "Ми бачимо, що ситуація може змінюватися щодня. Майже все в прогнозах залежить від того, як розвиватиметься ситуація на фронті. Але якщо ми виходимо з припущення, що до кінця наступного року є можливість закінчити активну фазу війни, офіційний курс не зміниться. Інші курси прив'язані до офіційного... Але мені здається, що цілком реалістичним виглядає курс менший за 40 грн/$", – каже Паращій.

    Свої прогнози складає Національний банк України. Щоправда, роблять вони такі оцінки лише для внутрішнього використання. Публічно такі прогнози не публікують, щоби не впливати на валютний ринок. У розпорядженні OBOZREVATEL є внутрішній документ НБУ. У ньому озвучені оцінки і банківського сектору, й аналітиків.

    Головні прогнози курсу долара на 2023 рік:

    банки прогнозують курс долара 43,23 грн/$;
    підприємства – 41,93 грн/$;
    фінансові аналітики – 41,38 грн/$.
    Найпесимістичніший прогноз – у банків, проте вони мають і найвищі ризики. Їм потрібно обслуговувати валютні депозити, а також від курсу залежать ризики неповернення валютних кредитів.

    Якщо все будь-якої миті може змінитися через військові дії, як тоді складають прогнози?

    Судячи з документів НБУ, які є у розпорядженні OBOZREVATEL, основні прогнози регулятор складає, виходячи з того, що війна закінчиться вже в другій половині 2023-го. При цьому експорт морськими портами повноцінно поновиться вже у третьому кварталі наступного року.

    У 2023-му повернеться 200 тис. біженців, у 2024-му – 1,5 млн (за кордоном залишиться 3,2 млн українців, які виїхали з країни після 24 лютого).

    Для базового сценарію є три основні ризики:

    – відсутність програми співпраці з МВФ (низька ймовірність);

    – енергетичні ризики (середня ймовірність);

    – зупинення роботи зернових коридорів (середня ймовірність);

    – припинення транзиту газу (висока ймовірність);

    – військова ескалація та більша тривалість війни (висока ймовірність);

    – швидка реалізація плану відновлення України (план Маршалла, низька ймовірність).

    "Важливе розуміння того, чи надходитимуть гроші на відновлення України, чи зможемо ми отримати підтримку всього світу. Якщо Росія платитиме великі репарації, гривня зміцнюватиметься. Але про це рано говорити, і це не про наступний рік, але це про очікування. А позитивні очікування також впливатимуть на ситуацію", – розповідає Паращій.

    Тут важливо зазначити, що ані НБУ, ані Кабмін, ані окремі фінансові аналітики не можуть передбачити, коли закінчиться війна, як швидко вдасться деокупувати території. Однак і оцінки українських військових, Міноборони, Головного управління розвідки, які публічно звучать у ЗМІ, свідчать про те, що війна, ймовірно, закінчиться в середині наступного року.

    Правила поступово змінюватимуть

    Валютні обмеження в Україні поступово послаблюватимуться. Так, у жовтні НБУ вже відкрив для українців можливість купувати валюту з його резервів за офіційним курсом 36,57 грн/$. У разі зростання офіційного курсу до 40 грн/$ та купівлі на $100 тис., згідно з розрахунками експертів, за пів року можна заробити 340 тис. грн.

    Для купівлі валюти долар відразу ж потрібно розміняти на депозит терміном від 6 місяців й опісля конвертувати його в гривню. Фактично НБУ дає долар на певний термін, українець розміщує валюту в банку, а потім повертає долари та отримує натомість гривню з відсотками.

    Наразі діє ціла низка обмежень, частину з яких скасують 2023 року. Наприклад, обмежено максимальну суму доларів, які можна зняти з рахунку. У ПриватБанку відмову видавати доларові вклади пояснюють дефіцитом валютної банкноти, зумовленим війною – проблемами з доставкою готівки з-за кордону. Там також заявили, що запровадили добове обмеження на видачу інвалюти з рахунку: не більше ніж 1 тис. доларів та 1 тис. євро на день. Обмеження дозволяють банкам уникнути масового відтоку капіталу. Наприклад:

    У касі банку можна отримати щонайбільше 100 тис. грн на день (якщо збираєтеся отримати велику суму, потрібно заздалегідь попередити про це банк).
    У різних банків діють різні обмеження. Наприклад, у банкоматах "Привату" можна зняти максимум 15 тис. грн із картки іншого банку (з картки свого банку діють вищі ліміти). В іноземній валюті можна зняти 100 тис. грн в еквіваленті.

    Після закінчення війни ситуація на валютному ринку почне стабілізуватися, водночас зміцниться курс гривні та послаблять обмеження на ринку.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми