2022 рік — не час мірятися статками. Чимало активів лідерів рейтингу зруйновано, окуповано чи ушкоджено. На часі релокація, розбудова нових логістичних ланцюгів, вихід на іноземні ринки, пошук постачальників, підрядників та споживачів.
Цього року Forbes оцінює лише двадцятку найбагатших українців. Їхні статки порівняно з початком лютого 2022-го впали більш як на $20 млрд — до $22,5 млрд.
Для решти героїв наших попередніх рейтингів обмежуємося короткою довідкою. Загалом ми проаналізували стан справ у 129 українських бізнесменів, які потрапляли до рейтингу найбагатших у минулі два роки.
Forbes зробив цей проєкт не для того, щоб рейтингувати чи порівняти найбільших українських підприємців, а щоб зрозуміти, як у них справи, як вони пережили 10 місяців великої війни. Такий огляд дає хорошу проєкцію на стан всього українського бізнесу, всієї економіки. А ще цей проєкт чітко показує тренди, основний — часи бізнесменів старої школи минають. Їхні втрати непропорційно більші за розмір активів. У топ-20 уже шестеро підприємців, які заробили свої статки в «економіці знань», майже не перетинаючись з українською державою.
Війна у жорсткий спосіб прискорила зміну епох. Наскільки вправними підприємці нової епохи будуть у відновленні й розбудові України, побачимо вже скоро. Віримо, що у 2023 році.
За десять місяців 2022 року статки найбагатших українців впали більш як на $20 млрд – до $22,5 млрд. Як проаналізував український журнал Forbes, одним із тих, хто втратив найбільше з лютого є лідер рейтингу Рінат Ахметов – його активи зменшились із $13,7 млрд у лютому до $4,4 млрд під кінець року. Не в останню чергу і через втрату двох великих металургійних комбінатів у тимчасово окупованому Маріуполі, а також закриття медіабізнесу.
В першій п‘ятірці також опинились Максим Литвин із активами $2,3 млрд, Олексій Шевченко – $2,3 млрд, Віктор Пінчук – $2,2 млрд та Констянтин Жеваго – $1,4 млрд.
Водночас із списку найбагатших українців випали такі люди як Ігор Коломойський, який торік займав четверте місце в рейтингу, і якого влітку було позбавлено громадянства, Вячеслав Богуслаєв та Віктор Медведчук, яким оголошено підозру у державній зраді, а їхні активи арештовано, а також низка бізнесменів, у бізнесу яких виникли проблеми внаслідок війни.
Водночас аналітики видання прогнозують, що після закінчення війни до списку найбагатших ввійдуть нові лиця, які ніколи там не були. Здебільшого це представники ІТ та напрямку новітніх технологій, а також син Ахметова Дамір, який придбанням закордонної нарухомості уже накопичив чималий капітал.
У Forbes зазначили, що оцінювали статки найбагатших людей на остнові вартості активів: акцій, нерухомості, транспортних засобів, предметів мистецтва, рахунків у банках і готівки. Публічні компанії оцінено за ринковою вартістю, але не нижче ліквідаційної вартості активів.