В Україні впроваджують електронні акцизи (е-акцизи) для алкогольних та тютюнових виробів. В результаті з'явиться електронна марка акцизного податку з унікальним QR-кодом. А в українців з'явиться можливість перевірити через Дію оригінальність алкоголю та тютюну.
Відповідний законопроєкт №8287 ухвалили у другому читанні депутати Верховної Ради 29 червня (за проголосували 252 нардепи). А 25 липня закон пописав президент України Володимир Зеленський, повідомив голова парламентського комітету з податків Данило Гетманцев.
Повноцінної реалізації е-акцизу однак доведеться зачекати. Згідно із законом, нові правила почнуть діяти з 1 січня 2026 року. А до того марки попереднього зразка перестануть продавати з 1 вересня 2023 року. Процес обміну старих акцизних марок на нові, а також знищення старих триватиме до кінця 2025 року.
"Е-марка дозволить відслідковувати рух алкоголю, тютюнових виробів, рідин для електронних сигарет від виробника/імпортера до кінцевого споживача. Законопроект переведе облік алкоголю, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет в електронний формат, спростить його та вразить тінь", – зазначив Гетманцев.
Е-акциз в Україні – навіщо його запроваджують
Система електронного акцизу складається із запровадження Електронної системи обігу підакцизних товарів та електронної акцизної марки. Така е-марка надасть можливість:
відстежувати рух алкоголю, тютюнових виробів, рідин для електронних сигарет від виробника/імпортера до кінцевого споживача;
контролювати повноту та своєчасність сплати сум акцизного податку за такі товари;
кожен громадянин зможе ідентифікувати продукцію та перевірити законність походження товару.
А створення Електронної системи обігу підакцизних товарів забезпечить електронну взаємодію між державними органами та суб'єктами господарювання. Таким чином, обтяжливий процес замовлення паперових марок акцизного податку піде в минуле. Крім того, система ще на етапі замовлення розраховуватиме і виставлятиме рахунки до сплати в частині сум акцизного податку за замовлені марки.
Як підрахували в Мінцифри, у 2022 році бюджет втратив 30 млрд гривень через те, що кожна п'ята цигаркова пачка та кожна третя пляшка алкоголю продаються нелегально. "Цифровізація мінімізує людський фактор і дозволить контролювати обіг виробленого або ввезеного на територію України тютюну та алкоголю", – пояснював глава відомства Михайло Федоров.