Фінанси. Гроші. Валюта, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Український бізнес назвав головні проблеми

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: бізнес, війна, оцінка

    Європейська Бізнес Асоціація оцінила стан регіонального бізнесу та активність підприємців на місцях за часів війни.

    00_5d03ac6782765.jpg (35.65 Kb)

    Опитування регіонального бізнесу провели в чотирьох стратегічних регіонах, де зосереджені регіональні офіси Асоціації - Львів (об'єднує компанії західних областей), Одеса (об'єднує компанії південних областей), Харків (об'єднує компанії східних областей), Дніпро (об'єднує компанії деяких центральних областей).

    Порівняно з 2022 роком оцінки ведення бізнесу в усіх регіонах дещо покращилися, проте продовжують залишатися в негативному вимірі за 5-ти бальною шкалою (де 3 — нейтральна оцінка).

    Так, ситуацію у Львові бізнес оцінив у 2,64 бала, Одесі - 2,47 бала та Дніпрі - 2,25 бала. У цих регіонах ситуація, на думку бізнесу, дещо краща, ніж у Харкові - 1,62 бала. Водночас, умови ведення бізнесу компанії переважно оцінюють як складні, і лише у Львові більшість вважають їх задовільними.

    Спільними викликами для більшості регіонів є питання мобілізації, передбачуваності процедури бронювання, відтоку робочої сили за кордон та здійснення закордонних відряджень. У більшості регіональних компаній у лавах збройних сил наразі служать до 20% від військовозобов'язаних співробітників, найбільш напружена ситуація в Західному регіоні, де лише у 4% компаній немає мобілізованих працівників.

    Під час планування своєї діяльності більшість компаній орієнтуються на закінчення війни в перспективі одного-трьох років.

    Львів

    Як і минулого року, підприємці Західного регіону вище за інших оцінили умови ведення бізнесу. Так, 72% вважають їх задовільними, 20% стверджують, що їм складно працювати, і 8% - що дуже складно. Для порівняння, минулого року умови ведення бізнесу як задовільні оцінювали 56%, і 41% - як складні. При цьому 76% компаній регіону працюють у повному обсязі і 24% - з певними обмеженнями.

    Серед головних проблем бізнесу підприємці західного регіону виокремлюють мобілізацію працівників і пов’язані з цим процесом труднощі бронювання співробітників та виїзд за кордон у короткострокові відрядження. Серед інших негативних чинників — зниження купівельної спроможності населення та непередбачувані дії держави, які можуть погіршити стан бізнесу.

    Дійсно, ситуація з мобілізацією працівників у західному регіоні є найбільш напруженою. Лише 4% не мають мобілізованих співробітників. У 84% компаній мобілізовано до 20% від військовозобов'язаних працівників, у 8% - 20−30% працівників, у 4% - 30−40%.

    У планах компаній до кінця поточного року — підтримання діяльності в умовах воєнного стану, діджиталізація бізнес-процесів і розширення бізнесу, на заміну торішньому плану зі скорочення витрат. Лише 4% підприємців вважають, що війна може завершитися до кінця 2023 року, більшість (56%) вважають, що це відбудеться протягом одного-трьох років, і ще 16% припускають, що війна надовго.

    Одеса

    На другому місці за оцінкою ведення бізнесу цього року знову опинилася Одеса. Наразі 53% опитаних нами підприємців повідомляють, що їм складно вести бізнес у регіоні (71% торік), 41% - що задовільно, і 6% - що легко. На повну потужність у регіоні працюють 47% компаній, решта 53% - з певними обмеженнями.

    Серед топпроблем регіону підприємці відзначили відтік робочої сили за кордон, труднощі з логістикою (опитування проводили до масованих ударів по портовій інфраструктурі Одеси), корупцію, непередбачувані дії держави, які можуть погіршити стан бізнесу.

    Надалі компанії планують сконцентруватися на підтримці діяльності компанії в умовах воєнного стану, розширенні бізнесу, виході на нові ринки та збільшенні штату працівників, хоча торік, навпаки, у планах було скорочення штату.

    Дніпро

    Дещо зменшився відсоток підприємців регіону, які оцінюють умови роботи як складні, порівняно з минулим роком — з 75% до 69%, хоча таких досі більшість. Решта 31% вважають їх задовільними. Водночас у повному обсязі в регіоні зараз працюють 38% компаній, решта 63% працюють із певними обмеженнями.

    До топ-проблем регіону опитані нами компанії віднесли труднощі з виїздом у закордонні відрядження та з бронюванням співробітників, зниження купівельної спроможності населення та корупцію. Третина компаній Дніпровського регіону, а саме 31%, не мають мобілізованих співробітників, водночас у 56% мобілізовано до 20% від військовозобов'язаних працівників.

    Окрім підтримки діяльності в умовах воєнного стану, до кінця року компанії зосереджуватимуться на виході на нові ринки, діджиталізації бізнес-процесів та планують розширення бізнесу. У завершення війни до кінця 2023 року вірять 13% опитаних підприємців, більшість, а саме 69% вважають вірогідним її закінчення протягом одного-трьох років, і ще 13% вважають, що Україна у стані війни надовго.

    Харків

    Найгірше умови ведення бізнесу другий рік поспіль оцінили компанії Харківського регіону. Загалом 94% повідомили, що їм складно працювати (93% минулого року), серед яких 44% зазначили, що дуже складно. Тільки 6% оцінили ведення бізнесу на задовільному рівні.

    Серед опитаних компаній тільки 6% працюють у повному обсязі, решта 63% працюють з обмеженнями, а 31% поки що взагалі не працюють.

    Головними проблемами бізнес називає зниження купівельної спроможності населення, відтік персоналу за кордон і мобілізацію працівників.

    У 56% підприємців регіону мобілізовано до 20% від військовозобов'язаних працівників, а у 19% немає мобілізованих співробітників. До кінця року компанії планують зосередитися на підтримці діяльності в умовах воєнного стану, виході на нові ринки та вдаватися до скорочення витрат.

    Водночас бізнес Харківського регіону має найпохмуріші прогнози щодо тривалості війни. Тоді як 19% вважають, що можна очікувати її завершення до кінця 2023 року, 44% очікують завершення протягом одного-трьох років, а 31% вважає, що війна надовго.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми