Економіка Росії перебуває у такому безладді, що вищі посадовці країни почали публічно протистояти одна одній. Прояв розбіжностей стався на тлі падіння рубля, який цього року знизився приблизно на 20% до долара США.
Як пише видання Business Insider, обвал рубля спонукав Максима Орєшкіна, головного економічного радника президента країни-агресора Володимира Путіна, обрушитися з різкою критикою на російський центральний банк. "Слабкий рубль ускладнює структурну перебудову економіки та негативно впливає на реальні доходи населення. Сильний рубль відповідає інтересам російської економіки", - написав Орешкін.
На день пізніше центральний банк Росії підвищив відсоткові ставки на 3,5 базисних пунктів до 12% на екстреному засіданні у спробі підтримати рубль. Глава російського центрального банку Ельвіра Набіулліна заявила, що падіння курсу рубля пов'язане зі зміною торгових потоків у Росії на тлі масштабних санкцій. При цьому доходи від нафти та газу скоротилися вдвічі у першій половині року.
"Зараз у Росії йде перетягування каната між військовими амбіціями президента Путіна, з одного боку, і політичними цілями центрального банку та міністерства фінансів, з іншого", - говорить Лайам Піч, економіст дослідницької компанії Capital Economics.
Чому рубль ослаб
Як зазначили аналітики Bloomberg, причин послаблення рубля кілька. Зокрема:
значне погіршення умов зовнішньої торгівлі;
міжнародні санкції, які, власне, й сприяли йому.
Так, зазначають вони, доходи великих російських експортерів у липні-2023 скоротилися до 6,9 млрд доларів – із 16,8 млрд доларів за той же період минулого року. Що дуже вдарило по російській економіці, адже ці кошти є ключовим джерелом твердої валюти для Росії.
Також на падіння рубля впливає і відтік капіталу. Так:
домогосподарства переказали близько 40 млрд доларів в іноземні банки – оскільки відсоткові ставки в рублях не виправдали інфляційних очікувань, "а дедалі більше російських банків виявилися відрізаними від глобальних платіжних систем";
депозити росіян в іноземних банках зросли у червні-2023 на 66 млрд доларів.
Одна з найгірших валют
Рубль уже ослаб на 23% щодо долара у 2023 році – і потрапив у трійку валют із найгіршими показниками на ринках, що розвиваються. "Компанію" йому там склали:
турецька ліра;
аргентинське песо.
При цьому, зазначають аналітики, у майбутньому ситуація лише погіршуватиметься. Адже приводів для покращення становища рубля найближчим часом нема.