В Україні з обігу буде виведено низку монет та купюр, випущених до 2003 року. У зв'язку з цим їхні власники можуть обміняти такі гроші на новіші. Втім часу для цього залишилося не так багато – до 30 вересня. Після цього вони вже не обмінюватимуться.
Про це повідомили у Нацбанку . Там зазначили: обмін проводиться як у самому регуляторі, так і кількох банках.
При цьому наголошується: за обмін додатково платити не потрібно – оскільки процедура безкоштовна. "Обмінювати розмінні монети та банкноти на інші всіх номіналів, що перебувають у обігу, у сумах, кратних 10 копійкам (для розмінних монет), громадяни зможуть без стягнення плати", – йдеться в повідомленні.
Які копійки та гривні виведуть з обігу
Монети номіналів 1, 2, 5 та 25 коп., випущені до 2003 року.
Банкноти в 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 та 200 грн, старше 2003 року.
Де можна обміняти гроші
Для цього слід звертатись до Національного банку України за низкою адрес. Зокрема:
у Києві: Контрактова пл., 2А;
у Дніпрі: вул. Воскресенська, 13;
у Львові: вул. Коперника, 4;
в Одесі: вул. Рішельєвська, 8;
у Харкові: Театральна пл., 1;
у Хмельницькому: вул. Володимирська, 91.
Також обмін можна здійснити в уповноважених банках. Такими є:
Ощадбанк;
ПриватБанк;
Райффайзен Банк;
Пумба.
"Актуальну інформацію, в яких відділеннях та філіях можна здійснити обмін, потрібно дізнаватися на офіційних сайтах цих банків", - розповіли НБУ.
Чому гроші виводять із обігу
Як пояснили в регуляторі, вилучення грошей із готівкового обігу є частиною оптимізації номінального ряду банкнот та монет гривні. Передбачається, що це:
підвищить захист та якість грошей;
зробить готівкові розрахунки більш комфортними та простими.
Чи стануть ці монети колекційними
Втім, сподіваються у майбутньому заробити великі гроші на продаж таких монет українцям не варто. Як розповів редактор сайту "Монети-Ягідки" Віталій Ткач, ці копійки ніколи не стануть дорогими .
"Люди чомусь думають, що якщо взяти монету, відкласти її і через 100 років комусь там продати, то вона коштуватиме мільйон. Це помилка", – констатував він.
Експерт пояснив: цінуються лише монети із дорогоцінних металів – наприклад, срібла чи золота. Або рідкісні. Так що перетворити "масові" копійки на скарб, зачекавши, поки вони постаріють, не вийде.