Парламентські політичні партії України знову звітуватимуть, на що витрачають бюджетні гроші. Президент Володимир Зеленський підписав 26 вересня відповідний законопроект.
Йдеться про документ №9419-1 , за який раніше проголосували 309 депутатів Верховної Ради. "Президент підписав №9419-1 про поновлення звітності політичних партій. Відновлення партійної звітності про фінанси – одна з вимог громадського сектору та G7", – повідомив нардеп Ярослав Железняк (" Голос ").
Закон забезпечує поновлення подання звітів про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру для парламентських партій. А крім того:
встановлення строку перевірки звітів НАЗК;
регламентування права партій на власний розсуд відмовитися від грошового внеску до дня подання звіту;
особливий механізм за період неподання протягом COVID-19 та дії воєнного стану.
"Ми повинні давно оновити декларування та звітність. Суспільство має знати та розуміти куди витрачаються бюджетні кошти", – коментував ухвалення документа перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко .
Чому це важливо
Держфінансування партій було запроваджено для того, щоб зменшити вплив олігархів на політичну систему. Реформа відбулася у 2015-2016 роках. За ці кошти партії мають:
працювати;
розвивати місцеві центри;
підвищувати рівень взаємодії із виборцями;
проводити різноманітні дослідження;
підвищувати якість законотворчої діяльності.
Проте, нагадали у Руху "ЧЕСНО" , 2023 рік став четвертим поспіль, коли "парламентські партії отримують сотні мільйонів з держбюджету і при цьому не звітують про витрати". При цьому, наголошується, ця інформація була недоступна як звичайним громадянам, так і органу контролю – НАЗК.
Скільки грошей отримують партії у Верховній Раді
2023 року на фінансування парламентських партій у Держбюджеті було передбачено 886 млн грн. Стільки ж вони отримали у 2022 році.
Це – рекордні показники. Більше партії не отримували жоден рік, що передує, до речі, повномасштабній війні.