Основним джерелом надходження капіталу в Україну й надалі залишатиметься міжнародна допомога.
Але її обсяги знижуватимуться. Такий прогноз в "Інфляційному звіті" за січень 2024 року робить Національний банк України.
В НБУ вважають, що, незважаючи на затримки з надходженням міжнародної допомоги на початку року, очікується, що її ритмічність буде відновлена в найближчі місяці.
"За базовим сценарієм прогнозу НБУ, Україна у 2024 році отримає близько $37 млрд у вигляді зовнішніх кредитів і грантів", - йдеться у звіті.
У наступні роки, у міру очікуваного зниження безпекових ризиків, Україна відновлюватиме здатність до самостійного фінансування власних потреб. Тому обсяги офіційного зовнішнього фінансування поступово зменшуватимуться.
У 2024-2026 роках очікується залучення міжнародного фінансування в розмірі $37,4 млрд, $25,1 млрд та $12,6 млрд відповідно.
Важливим є дотримання донорами домовленостей не лише щодо обсягів фінансування, а й щодо ритмічності надходжень. Це забезпечуватиме щомісячне виконання всіх запланованих видатків бюджету.
"Наприкінці 2023 року - на початку 2024 року ритмічність цих надходжень втратилася та значно посилилася невизначеність щодо затвердження зовнішньої фінансової допомоги на поточний рік серед найбільших донорів. Ємність внутрішнього фінансового ринку є досить обмеженою і в разі подальшого затримання надходжень зовнішньої допомоги посилюватиметься загроза поновлення емісійного фінансування бюджету з боку НБУ", - йдеться у звіті.
За даними Нацбанку, зниження обсягів фінансування також призведе до скорочення міжнародних резервів, що негативно позначиться на показниках зовнішньої стійкості держави.
"Це погіршуватиме курсові та інфляційні очікування, а отже, вимагатиме від НБУ проведення жорсткішої монетарної політики, ніж передбачено базовим сценарієм", - повідомляють у Нацбанку.