До кінця квітня в Україні може помітно змінитись курс готівкового долара – особливо в продажу. За прогнозами, цього місяця вартість американської валюти очікується на рівні 39-40 грн. Увечері ж 3 квітня банки виставили курс на середньому рівні 39,1/39,55 грн (купівля/продаж). Обмінники – 38,99/39,5 грн.
Про очікування банківського сектора розповів начальник департаменту казначейства Глобус Банку Тарас Лєсовий. Він зазначив: різниця між курсами купівлі та продажу перебуватиме на рівні березня. Зокрема:
до 50-60 коп. у банках;
до 0,6-1 грн в обмінних пунктах.
Загалом же, зазначив Лєсовий, у квітні будь-які валютні зміни не становитимуть глобальної загрози. "Щоденні курсові коливання стануть вже звичним виразником стану "стабільності, що змінюється", – резюмував банкір.
Що буде з доларом до кінця тижня
Зі свого боку, фінансовий аналітик Олексій Козирєв прогнозує, що до кінця робочого тижня (5 квітня) в обмінниках курс долара буде на рівні від 38,5 до 39,7 грн. У банках – 38,4–39,75 грн/кг.
Загалом, зазначається, протягом поточного робочого тижня НБУ "продовжить активні виходи з інтервенціями з продажу долара". Робити це, пояснюється, регулятор буде задля:
підтримки курсу гривні;
"згладжування дисбалансів між попитом та пропозицією на міжбанку".
Скільки можна купувати доларів
Раніше ж Нацбанк дозволив українцям купувати стільки готівкової іноземної валюти, в тому числі доларів, скільки їм потрібно. Причому, як у банках, так і в обмінниках. Нові правила діють з 1 грудня 2023 року.
До цього ж купити можна було лише певну суму. Зокрема, обсяг можливого продажу готівкової валюти для кожного банку визначався як сума кількох складових, нагадав нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев. Зокрема, йшлося про:
залишок готівкової валюти у банках станом на 13 квітня 2022 року;
обсяг перевищення між купівлею-продажем готівкової валюти та 120% від обсягу купленої безготівкової валюти у населення.
У самому регуляторі запевняють: скасування обмежень на продаж валюти населенню позитивно позначиться на стані ринку. Зокрема, за оцінками, це сприятиме:
мінімізації різниці між готівковим та безготівковим курсами;
стабілізації курсових очікувань;
підвищення стійкості валютного ринку.