Фінанси. Гроші. Валюта, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

"Національний кешбек": як працюватиме та для чого його розробили

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: Національний кешбек

    В Україні з 2 вересня стартує "Національний кешбек". Українським виробникам, торговцям та споживачам пропонують пройти реєстрацію через "Дію" та отримувати повернення витрачених на певні товари коштів. Єдина умова: це мають бути непідакцизні товари українського виробництва.

    0063_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

    До кінця 2024-го на експериментальну програму уряд планує витратити 3 млрд грн. Нововведення анонсував президент Володимир Зеленський, а в Раді вже готуються швидко ухвалити необхідні податкові зміни.

    Про те, як працюватиме "Національний кешбек" та для чого його розробили, читайте в матеріалі.

    Навіщо потрібен кешбек?

    "Національний кешбек" за задумом уряду має підтримувати українських виробників. Тільки при купівлі їхніх товарів (окрім підакцизних, тобто сигарет, алкогольних напоїв) на спеціальний рахунок повертатимуть 10% від вартості. Тобто якщо, наприклад, обрати італійські макарони, кешбеку не буде, а якщо підтримати українського виробника – на рахунок повернуть 10%.

    Такі кроки мають посилити позиції на ринку українських товарів, а ще – допомогти українцям заощаджувати, впевнені в уряді. Хоча з такою позицією погоджуються далеко не всі експерти й депутати (детальніше про це читайте далі).

    Продавці, які братимуть участь у "Національному кешбеку", мають бути на загальній системі оподаткування. Тобто невеличкий магазин, який працює на єдиному податку й має відкритий ФОП, у програмі взяти участь не зможе. Однак усі великі продуктові мережі (й не лише продуктові) вже заявили, що братимуть участь у "Національному кешбеку".

    Тобто купити товар, за який вдасться отримати кешбек, можна буде майже в будь-якій великій мережі супермаркетів.

    "Кешбек – це можливість підтримати українців фінансово, особливо напередодні старту опалювального сезону, адже кошти, отримані з кешбеку, можна буде витрати, зокрема, на оплату комунальних послуг", – ідеться в заяві першої віцепрем'єр-міністерки, міністерки економіки України Юлії Свириденко.

    Кешбек нараховуватиметься тільки на покупки, які здійснюватимуться безготівково та відображатимуться у фіскальних чеках продавців. Тобто це також має створити переваги для "білого" бізнесу.

    Як скористатись кешбеком?

    Деякі українські банки вже заявили про те, що відкривають рахунки для участі в "Національному кешбеку". Йдеться про спеціальний рахунок (може бути як фізична картка, так і віртуальний рахунок), на який надходитиме 10% із витрачених на товари українського виробництва. Як і у випадку з "ковідною тисячею", активувати рахунок треба буде через "Дію".

    "Сервіс буде доступний для українських виробників і продавців, які зможуть подати заявку на участь у програмі. А також для людей, які купують українське. У кілька кліків можна буде перевірити суму нарахованого й сплаченого кешбеку, а потім витратити його на певні послуги", – пояснив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

    Отже, щоб отримати кешбек, треба:

    відкрити картку в банку, який став партнером програми (поступово доєднається більшість банків);
    пройти реєстрацію в "Дії";
    придбати товар українського виробництва;
    отримати кешбек на картку.

    Кешбек можна буде витратити на послуги – медичні, комунальні, спорт, кіно, квитки на потяг тощо. Або задонатити на ЗСУ чи купити військові облігації. Максимальна сума кешбеку – 3 тис. грн на місяць.

    Анна Довгальська, заступниця голови правління одного з українських банків, зазначила: до кінця 2024 року до "Національного кешбеку" зможе долучитися дві третини (66,6%) комерційних банків, щонайменше 50% виробників товарів.

    "Ця програма може, з одного боку, стимулювати вітчизняних виробників до популяризації власних товарів, фактично рекламуючи їх на державній платформі "Дія" (купувати українське стане модним), а з іншого – збільшить зацікавлення громадян у придбанні товарів саме вітчизняного виробника", – каже вона.

    І хоча ідею розробив уряд, її анонсував президент Володимир Зеленський. Публічних критиків цього рішення небагато, а та критика, яка зараз лунає, передусім стосується економічного ефекту. Є сумніви, що це справді може значно допомогти українському бізнесу. Однак і гірше від цього не стане.

    Українці збираються платити кешбеком за комуналку

    Дослідницька компанія Gradus Research опитала українців та провела дослідження, аби дізнатися, як планують витратити громадяни кошти з компенсації за купівлю товарів вітчизняного виробництва. З'ясувалось, що 49% планують витратити кешбек на комунальні послуги. Ще 30% опитаних – на оплату медикаментів або лікарських консультацій.

    І 25% українців планують переказати компенсацію на благодійність, зокрема на підтримку Сил оборони України. Згідно з чинним законом, дохід від кешбеку має оподатковуватись. Щоб змінити це, у Верховній Раді незабаром розглянуть законопроєкт №11400. Єдина його норма – не стягувати податок із доходу від "Національного кешбеку".

    29 серпня документ розглянув Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Ідею підтримали 16 народних обранців, двоє утримались і лише один – проголосував проти. Єдиним, хто не підтримав ідею, виявився заступник голови згаданого комітету Ярослав Железняк. Він активно критикував нововведення впродовж останніх тижнів.

    Нардеп вважає, що гроші (а це 3 млрд грн цього року) просто "роздадуть на вітер". Окрім того, Кабмін, аби пришвидшити процес та обійти рішення Ради, вирішив використати кошти з Фонду підтримки підприємств. Тобто це кошти, які мали піти на підтримку бізнесу.

    "Якщо я правильно читаю додаток, то цим рішенням уряд "розпакує" банківську таємницю й отримає всю інформацію щодо руху грошей на картці/рахунку тих фізиків, хто захоче взяти участь. Зокрема податкова. З цієї сторони ідея заграла новими барвами", – зазначав Железняк.

    Уряд прогнозував, що "Національний кешбек" додасть до ВВП +0,25%. А витратить на це країна 3 млрд поточного року та ще 6 млрд – наступного. Як насправді працюватиме нова програма та чи допоможе вона українським виробникам, буде зрозуміло вже наступного місяця, після старту "кешбеку".



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми