Україні вкрай важливо домогтися відновлення фінансування з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ), щоб уникнути істотного погіршення соціально-економічної ситуації в країні, вважають політичні та економічні експерти.
"Співпраця з МВФ на сьогоднішній день для України є критично необхідним ... Протягом 2013-2016 років ми повинні виплатити десь приблизно 52% наших внутрішніх і зовнішніх боргів. Виникає питання: за рахунок чого ми це будемо робити?", - сказав директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
При цьому він зазначив, що Україна вже перебуває в рецесії: країна наблизилася до межі, після якої необхідні радикальні дії або визнання України "країною банкрутом, яка не може нічого реалізувати".
У зв'язку з цим директор Інституту економічних досліджень підкреслив, що фінансування з боку МВФ передбачає здійснення важливих економічних реформ. "Якщо ми не хочемо співпрацювати з МВФ, то це означає, що ми не хочемо реформувати економіку", - окреслив він.
За його оцінкою, поточні переговори з МВФ будуть складними, оскільки в світі є багато претендентів на гроші МВФ, а в України погана історія співпраці з Фондом. Однак, навіть при сприятливому збігу обставин для відновлення фінансування може знадобитися до чотирьох місяців.
І.Бураковський також зазначив, що відмова від грошей МВФ вимагатиме переведення країни в режим наджорсткої економії, а також початку переговорів з інвесторами про реструктуризацію держборгу.
"Ясно, що в таких умовах виникає питання щодо перспектив можливості залучення політично чистих грошей. Тобто, йдеться про розміщення українських боргових зобов'язань, не пов'язаних з політичними зобов'язаннями, наприклад, в банках Росії", - додав він.
В.Юрчишин підкреслив, що фінансування МВФ є найбільш прийнятним за вартістю для України: розміщення єврооблігацій забезпечує залучення більш дорогого ресурсу.
Директор економічних програм Центру Разумкова також нагадав, що наявність діючої програми співпраці з МВФ є важливим сигналом для міжнародних інвесторів.
На думку глави Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, в ситуації, що склалася будь-який вибір українських властей призведе до втрат: без фінансування МВФ зросте ризик боргової кризи, а залучення фінансування Фонду несе падіння політичного рейтингу через реалізацію непопулярних реформ.
"Можна взяти кредит у росіян. Але це означає, можливо, не прямо і не відразу, але, безумовно, хоча б часткову втрату економічного, а, ймовірно, через певний час і політичного суверенітету", - вважає він.
"Росія, швидше за все, буде грати на нашому складному фінансовому стані ... Фінансово-економічне ослаблення України в російських інтересах", - додав В.Фесенко.
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов зазначив, відмова від фінансування МВФ може стати причиною розколу в правлячих колах країни, оскільки частина еліти орієнтується на Європейський Союз і буде проти підвищення ступеня ізоляціонізму України.
"Сьогодні основний недолік уряду це все ж відсутність певної професійної планки. Багато професійних людей залишилося поза уряду", - підкреслив В.Карасьов.
Як повідомлялося, місія МВФ прибула в Київ 29 січня: очікується, що вона буде працювати в країні до 12 лютого. Перший віце-прем'єр Сергій Арбузов 14 січня заявив, що Київ має намір домагатися відкриття нової програми фінансової співпраці з МВФ на SDR10 млрд.
Коментарі
"ЗАХИДИНКОМБАНК" практически банкрот. НБУ замалчивает этот факт!!!
Додати коментар