У закладах громадського харчування, а також на дискотеках скоро може перестати звучати музика.
У кафе, барах, ресторанах, магазинах і пляжах, на ковзанках і дискотеках, а також у будь-який публічних місцях, де лунає музика, у вартість наданих послуг входить і те, що її слухають відвідувачі. Таке явище має назву "роялті".
Сьогодні в Україні за нього йде війна, адже це ласий шматок для кожного. Щоправда, поки що ця боротьба є латентною.
Якщо думати справедливо, то ці кошти мали б йти до тих, хто ці пісні пише та виконує. Але не все так лояльно та справедливо у нашій країні. До музичних авторів та виконавців гроші в Україні йдуть довгою дорогою - через руки тих, хто має, вибив чи відсудив офіційне право збирати роялті, далі - ще й тих, хто має право поширювати музику.
В Україні чомусь існують одразу 4-5 приватних організацій-конкурентів, які мають законне право ходити і вимагати у бізнесу і навіть держустанов сплати роялті. Але куди гроші йдуть далі, невідомо. Різні збирачі вказують пальцем один на одного.
Організацію, яка донедавна була єдиною вповноваженою збирати роялті по кафе, барах, ресторанах, суд нещодавно позбавив цього статусу. Тепер до коштів за музику мають доступ декілька організацій.
У Києві закладів, де звучить музика, кілька тисяч, сума роялті вимірюється мільйонами. У Державній службі інтелектуальної власності запевняють, що платитимуть усі, "через сто років, після певної боротьби на ринку". Бо саме стільки до повного захисту інтелектуальної власності йшла Європа. Поки в Україні роялті платить всього 10% тих хто користується музикою. Але це найбагатші платники. То ж ніхто із збирачів роялті закриватись не збирається.
Ця історія дуже дратує закордонних зірок, які звикли чесно отримувати зароблене. Роялті для компанії "Комп мьюзік", що представляє музичні інтереси в Україні більшості закордонних виконавців та провідних українських, збирала та уповноважена організація, яку позбавили цього статусу. Тепер, у кого гроші світових зірок невідомо.
"Вони слухають,що ми їм розповідаємо з круглими очима", - розповів директор ОО "Комп мьюзік" Олег Долінський.
Терпець в західних зірок поступово уривається. Чи означатиме це, що з українських публічних закладів зникне музика? "Не можу сказати, зникне чи ні, але на іміджі країни ця проблема відбивається", - говорить представник Асоціації музичної індустрії України Ігнат Бережний.
Тож, поки діляться гроші, українці ризикують в публічних закладах чути не музику, а себе чи сусідів.У барах, ресторанах та на дискотеках може настати цілковита тиша.
Додати коментар