Енергоефективність для сучасного суспільства – аксіома. Про те, що витрачати тепло, електроенергію та воду потрібно з розумом, вже усвідомили мабуть всі: і ті, хто піклується про скорочення власних витрат, і ті, хто дбає про екологію довкілля. Для досягнення поставленої мети є декілька перевірених методів.
При спорудженні нового будинку або капітальному ремонті вже існуючого необхідно дуже ретельно обирати будматеріали та обладнання. Економити гроші, віддаючи перевагу кращому співвідношенню ціни-якості, ми вже навчилися. Тепер потрібно брати до уваги не лише надійність, довговічність і безпеку цих продуктів, але й їх енергоощадні властивості, а також екологічну безпеку. В Україні будівництво "розумних будинків" тільки набирає обертів, тоді як в Європі та США це стало невід'ємною частиною життя. І цьому є пояснення. За даними Американської Ради з екології будівель, енергоефективні будівлі витрачають на 40% менше енергії та на 50% -- води, власне тим вони і відрізняються від традиційних будівель.
Левову частку – утепленню
Якщо Ви ще є щасливим власником проекту для будівництва затишного котеджу, дизайн та планування якого – втілення вашої мрії, не поспішайте його зводити. Згадайте про те, що в більшості країн Європи, де віддавна особливу увагу приділяють питанням енергоощадності, всі будинки мають енергетичний паспорт з відміткою про рівень енерговитрат, і найбільшою популярністю користуються саме енергоефективні будівлі. Собівартість в них значно вища, але й продати такий будинок нескладно. В нашій країні до такого рівня екологічної свідомості справа ще не дійшла, але років через п’ять ми також розпочнемо надавати перевагу будівлям, що споживають мало енергії, та, відповідно, заощаджують кошти і бережуть природні ресурси.
Саме тому ще до початку будівництва варто добре подумати над тим, чи можна збільшити енергоефективність майбутньої будови. Так, є зміст правильно зорієнтувати будівлю відповідно до частин світу, передбачивши максимальну кількість вікон та дверей на південно-східній частині та мінімальне – на північно-західній. З точки зору раціонального підходу до використання енергоресурсів, розраховуйте оптимальну площу засклення, щоби в подальшому не картати себе за зимовий сад, в який не зможе проникнути жоден сонячний промінчик. Передбачте тамбури на входах – це дозволить не викидати тепло в буквальному сенсі на вітер.
Проаналізуйте проекти на наявність теплоізоляційних рішень. Грамотне герметичне утеплення стін, підвалу та покрівлі, відсутність “містків холоду” дозволять зекономити колосальну кількість теплових ресурсів. Навіть при температурі -30°С за вікном на обігрівання якісно утепленого котеджу можна буде затратити практично вдвічі менше газу.
До речі, для тих, хто вирішив удосконалити вже побудований будинок, в якому конструктивно-планувальні зміни неможливі, а теплоізоляція просто вкрай потрібна та актуальна. Саме завдяки правильному її виконанню взимку значно зменшаться витрати на опалення, а влітку не витрачатимуться кошти на кондиціонери та вентилятори.
Фахівці стверджують, що через погано обладнану покрівлю "втікає" до 18% тепла, саме тому варто подбати про наявність якісної теплоізоляції. Матеріал повинен бути довговічним, простим в монтажі. Також він повинен бути вологостійким та не піддаватися перепаду температур і, що важливо, бути пожежостійким.
Тепловтрати через стіни будівлі багато в чому залежать від самого матеріалу, з якого побудований будинок. Однак якісний утеплювач, що має здатність при невеликій товщині надійно утримувати тепло, впорається з поставленим завданням і в дерев'яному зрубі, і в цегляному або пінобетонному будинку.
Існує три способи утеплення стін: зсередини, всередині та зовні. Який спосіб обрати - вирішувати вам, оскільки у кожного з них є свої плюси та мінуси.
Утеплення зсередини приміщення – найменш трудомісткий метод, але він суттєво "краде" корисну площу, і при цьому є ймовірність утворення конденсату в холодну пору року при неправильному підході до такого утеплення в товщі несучої стіни.
Встановити теплоізоляцію всередині стін можна, але тільки на етапі будівництва, тому не всім цей спосіб підходить. А ось зовнішнє утеплення дозволяє обрати варіант обробки будівлі: тиньк або вентфасади - а значить, створити неповторний вигляд вашого будинку. Але для тинькування і вентильованих навісних конструкцій знову ж таки потрібен різний утеплювач.
Теплоізоляція фундаменту відіграє відразу декілька важливих функцій. Вона дозволяє не тільки зберегти тепло, але й продовжити термін існування всієї будівлі за рахунок високих гідроізоляційних, дренажних властивостей і механічної стійкості.
Якщо стіни, дах і цоколь у вашому будинку теплоізольовані за всіма правилами, додатково утеплювати внутрішні перегородки, підлогу і перекриття в приміщенні немає потреби. Робити це потрібно лише з однією метою – підвищення звукоізоляції. А для великих сімей, де живуть декілька різних поколінь, це питання досить актуальне.
Від такої кількості нюансів у недосвідченого домовласника голова може піти обертом. Де взяти стільки знань, часу і сил, щоб знайти відповідний утеплювач, як передбачити всі тонкощі? Чи не простіше зовсім відмовитися від цієї затії, аніж стикатися з постійною проблемою вибору, адже ринок просто рясніє пропозиціями?
Одним із таких рішень є використання кам'яної вати. Цей матеріал має ряд переваг. Дослідження показали, що плита кам'яної вати товщиною всього в 5 см за своїми теплозахисними властивостями не поступається майже метровій цегляній кладці або стіні з бруса шириною 20 см. Це можливо завдяки особливій будові матеріалу: між хаотично поплутаними волокнами кам'яної вати, витягнутими з розплавлених базальтових порід, є заповнений повітрям простір, а повітря - найгірший провідник тепла.
Кам'яна вата - негорючий матеріал, тому ним охоче ізолюють високотемпературні печі на виробництві. Волокна витримують температуру понад +1000 °С, тому такий утеплювач - мрія будь-якого пожежного інспектора. Невипадково при будівництві та ремонті громадських і дитячих установ кам'яну вату використовують не тільки як утеплювач, але й як пасивний протипожежний захист.
При правильному монтажі та експлуатації термін служби кам'яної вати - 50 років, що відповідає терміну експлуатації вашого будинку. Таким чином, утепливши будинок один раз, можна забути про теплоізоляцію, адже протягом півстоліття цьому матеріалу не страшні ні деформації, ні вода, ні пара, ні конденсат. Кам'яна вата відмінно протистоїть вогкості, відповідно і цвілі, і грибкам, і бактеріям. З огляду екологічності, матеріал не завдає шкоди довкіллю.
Залишається тільки обрати кам'яну вату, яка ідеально підійде саме для ваших стін, покрівлі та фундаменту. Завдання непросте, але лише на перший погляд, оскільки за 140 років, а саме стільки кам'яна вата випускається в промислових масштабах, виробники розробили найрізноманітніший спектр виробів.
В будинку містяться ще одні солідні "марнотрати тепла" - "діряві" вікна. Через щілини між склом і рамою, рамою і стінами будинку може “втікти” до 25% тепла. Сьогодні напрямок енергоощадності у виробництві вікон є лідируючим. Виробники запевняють, що рама з потрійним склопакетом економить тепло набагато краще, ніж традиційна подвійна дерев'яна рама з простим склом. Випускають склопакети зі спеціальною тепловідбивною плівкою, конструктори постійно вдосконалюють профілі та фурнітури як основний бар'єр на шляху протягів. Особливу увагу варто звернути на процес монтажу обраного Вами вікна. Адже навіть мікроскопічна щілина може звести нанівець всі зусилля.
Якщо заощаджувати на теплоресурсах не є кінцевою метою, і хочеться платити менше ще й за воду та електрику, можна продумати і це.
Заощадити на освітленні дозволять енергозберігаючі лампи та світильники, обладнані, наприклад, датчиками руху або звуку. Адже навіть естетичний ліхтар біля входу в будинок повинен горіти всю ніч, нехай ви і чекаєте пізнього візиту гостей. При наближенні людей світло автоматично увімкнеться. У будинку можна використовувати регулятори яскравості освітлення та електроприлади зі зниженим енергоспоживанням. Є "розумні" пристрої, що відключають "пожирачів електрики", якщо ті довший час не використовуються.
В процесі створення енергоефективного будинку потрібно тільки почати, і зупинитись вже неможливо. Адже є теплові помпи, здатні використовувати тепло землі, повітря, грунтових вод та багато іншого на нашу користь – воду підігріють, обігріють оселю, очистять будинок від пилюки та мікробів.
Сонячні батареї та вітряки дозволяють навіть найекономнішим домовласникам цілковито відмовитись від комунальних послуг. Отримана в природі енергія використовується безкоштовно. Але тут головне, щоб не підвела погода.
Системи рекуперації свого роду самі примушують власників будинків працювати на користь енергоощадності. Ці прилади, встановлені в системі вентиляції, використовують будь-яке тепло: і те, що виділяється разом з диханням, і те, що киплячий чайник створює навколо себе.
Добре заощаджують електроенергію і сучасні способи автономного опалення підлоги, стін та навіть стелі. Наприклад, система з інфрачервоним випромінюванням легко створить оптимальний мікроклімат у приміщенні з мінімальними затратами електрики. Система водоочистки заборонить грошам втікати в каналізацію, а дощову воду допоможе використати в різноманітних домашніх цілях. І не забудьте про лічильники, вони також допомагають витрачати набагато менше.
Звісно ж, створення енергоефективного будинку вимагає певних тимчасових та матеріальних вкладень, але ніхто нікого не змушує робити все і відразу. Згодом всі капіталовкладення доволі швидко окупляться, а високі витрати на комунальні послуги залишаться в далекому минулому.
Ольга Адам, ІА "Вголос"
Додати коментар