Влада обговорює дорогі закупівлі, а експерти – про закони ринку.
В Україні продовжують дорожчати ліки. Про це говорять дані моніторингу цін за рік у п'яти містах-мільйонниках країни, надані ЗМІ експертами Економічного дискусійного клубу (ЕДК). Ціни на препарати зросли на 10-13% – приблизно, як і пенсії. А адже саме пенсіонери – головні клієнти аптек.
Минулого тижня прем'єр Володимир Гройсман доручив МОЗ, МВС і МЕРТ з'ясувати, чому ряд лікарень закуповують ліки за завищеними цінами, викликаючи тим самим їх подорожчання на ринку. Прем'єр назвав чотири препарати: парацетамол, аспірин, онопон і адреналін, вказавши, що зафіксовані факти їх купівлі за ціною на 90% вище середньої по країні. "Це тільки чотири препарати. Такі дії вимагають уваги правоохоронних органів", – зазначив прем'єр.
МОНІТОРИНГ. Мінімальну аптечку з 10 позицій, куди увійшло найнеобхідніше для надання першої допомоги: бинт, вата, йод, серцеві, знеболюючі. Виявилося, що найдорожча аптечка – в Одесі (173 грн). За рік вона подорожчала на 18 грн (11,6%). У Києві – 172 грн, і теж маємо зростання + 10% за рік. Найдешевша аптечка – в Дніпрі: 163 грн (+10,5%). А найбільше за рік вдарила по гаманцю львівська аптечка – зростання з 148 до 167 грн, або на 13%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерти оцінили перспективи курсу долара
ЧОМУ ДОРОЖЧАЄ. Як роз'яснив нам виконавчий директор ЕДК Олег Пендзин, ціни на ринку медикаментів державою не регулюються. "Співвідношення цін в різних регіонах безпосередньо залежить від обсягів попиту і пропозиції на ті чи інші ліки, – сказав Пендзин. – Особливі рішення по ціновій політиці має кожна більш-менш велика мережа аптек, це теж впливає на формування цін в регіоні. Якщо говорити в цілому по ціновій ситуації, то через високу залежність від імпорту як фасованих медикаментів, так і складових фармвиробництва, величезний вплив на ціни має курс гривні до долара і євро. Тому при будь-якому падінні курсу ціни відразу коригуються".
Експерт прогнозує, що, незважаючи на тривале зміцнення гривні (за півроку середній курс змінився з 27,2 до 25,8 грн/дол. – Авт.), немає сенсу чекати зниження цін на фармринку, так як валютні ризики її осіннього подорожчання, про яких вже кажуть фінансисти, все одно закладаються в ціну.