З 1 січня 2019 року в Україні набув чинності закон, що дозволяє споживачам повертати в аптеки неякісні лікарські засоби і медичні вироби.
Про це інформує прес-служба Міністерства охорони здоров'я України. Таким чином в МОЗ розповіли, як все-таки буде відбуватися процедура повернення ліків і які є реальні підстави для цього повернення.
"Для цього необхідно пред'явити розрахунковий документ на їх придбання. У такому випадку споживач має право просити повернення сплачених грошових коштів або заміни на аналогічні ліки і медичні вироби, але вже належної якості", - повідомили в Міністерстві охорони здоров'я.
Також, неналежну якість має підтверджуватися такими документами: висновок про якість лікарських засобів, виданий підпорядкованої лабораторією територіального органу державної податкової служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) і / або уповноваженою лабораторією; розпорядження Держлікслужби про заборону обігу лікарського засобу. Після цього, автоматично з'являється питання, чи реально в такому випадку здавати ліки? Адже за таким алгоритмом, споживачеві необхідно звернутися в лабораторію, яка є не в кожній області. Також необхідно заплатити за дорогі аналізи. "І якщо цей аналіз вкаже, що ліки не якісні - тоді він повинен звернутися до Держлікслужби, і тільки потім - піти в аптеку. Це - дуже довга і дорога процедура, споживачі не будуть витрачати на це час і гроші", - розповіла фармацевт Олена Прудникова.