Українці, що отримали статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО), мають право на безоплатну медичну допомогу. Переселенці можуть її отримати незалежно від місця проживання та реєстрації завдяки Програмі медичних гарантій.
Про це нагадали у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Програма медичних гарантій покриває витрати на всі основні види медичної допомоги, що надається ВПО:
екстрену медичну допомогу (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем);
первинну медичну допомогу;
спеціалізовану медичну допомогу;
паліативну медичну допомогу;
реабілітацію у сфері охорони здоров’я;
медичну допомогу дітям до 16 років;
медичну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.
Крім того, за програмою "Доступні ліки" переселенці можуть отримати медикаменти — безоплатно або з частковою доплатою. Які препарати підпадають під дію реімбурсації, можна дізнатися на сайті Національної служби охорони здоров’я (НСЗУ).
Якщо пацієнти тимчасово переїхали в інші населені пункти України і їм знадобилася медична допомога, вони можуть укласти декларацію з сімейним лікарем у найближчому медичному закладі, що має договір із НСЗУ. Якщо у них вже була укладена декларація з іншим лікарем, скасовувати її не потрібно.
Дізнатися, де є найближчий медичний заклад або лікар, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна:
на карті НСЗУ;
у до контакт-центрі НСЗУ, зателефонувавши за номером 1677.
Безоплатне медичне обслуговування надається через сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Підписана декларація дає змогу пацієнту отримати доступ до безоплатних послуг із діагностики, консультації та профілактики найпоширеніших захворювань.
Втім до деяких лікарів внутрішньо переміщені особи можуть звертатися без направлення. Це такі спеціалісти, як:
гінеколог;
психіатр;
нарколог;
фтизіатр;
педіатр;
стоматолог.