У травні 2025 року на Півдні України фіксується зростання попиту на житло. Купівельна активність у Чорноморську зросла на 113%, в Одесі на 71%, тоді як кількість пропозицій у цих містах скоротилась до 29%. Такий дисбаланс вже призвів до помітного підвищення цін на житло, зокрема на однокімнатні квартири.
Про це повідомили аналітики OLX Нерухомість. Одеса, як найактивніший і найдорожчий ринок регіону, знову підтверджує статус житлового лідера.
У травні цього року медіанна вартість однокімнатної квартири в місті сягнула 1,8 млн грн, це на четверть більше, ніж у травні 2024 року. Таке зростання цін є прямим наслідком перевищення попиту над пропозицією. Кількість оголошень про продаж житла в Одесі зменшилась на 15%, тоді як зацікавленість покупців навпаки зросла на 71%.
Аналітики зазначають, що схожа ситуація спостерігається і в Чорноморську, тут вартість однокімнатної квартири піднялася до 1,1 млн грн, що на 13% більше, ніж торік. Цікаво, що саме в Чорноморську попит виріс найбільше, аж на 113% за рік, тоді як кількість доступних оголошень також зросла, хоч і не настільки стрімко.
У Миколаєві та Херсоні динаміка менш однозначна. У Миколаєві попит на квартири зріс на 41%, однак ціни залишились майже незамінними, зростання зафіксоване всього на 0,5%. У Херсоні, попри зростання інтересу до оренди, вартість квартир на купівлю навіть трохи знизилась, що можна пояснити нестабільністю та менш активним інвестуванням.
Ринок оренди також демонструє чітку тенденцію подорожчання. Орендувати однокімнатну квартиру найдорожче в Одесі – майже 9,5 тис. грн на місяць, і це на 27% більше, ніж у травні 2024 року. Водночас у Миколаєві та Чорноморську оренда коштує по 6 тис. грн, але темпи зростання ще вищі, аж до 33%. Навіть у Херсоні, який залишається найдешевшим для орендарів, середня ціна піднялася до 3,5 тис. грн.
Незважаючи на підвищення орендної плати, пропозиція житла в цьому сегменті різко скоротилась. Найбільше у Чорноморську (мінус 72%), що може пояснювати часткове зниження попиту в місті. В Одесі оголошень стало менше на 45%, у Херсоні на 52%. Єдиним винятком став Миколаїв, де кількість орендних пропозицій зросла на 19%, що частково компенсувало зростання цін.
За словами аналітиків, загалом ринок житла на Півдні країни в умовах післявоєнного відновлення поступово виходить із "замороженого" стану і демонструє ознаки перегріву – особливо через дисбаланс між попитом і пропозицією. Люди активно шукають житло як для купівлі, так і для оренди, але забудовники та власники не завжди встигають реагувати на потреби ринку.