У 2015 році столичний ринок нерухомості практично досяг свого дна, проте, на думку експертів, житло продовжить дешевшати і далі.
До середини літа квартири продавали за найнижчою вартістю за останнє десятиліття – від 500 доларів за квадратний метр. Така тенденція спостерігається і на первинному, і на вторинному ринку житла. У першому випадку забудовники готові надати величезні знижки, лише б здати нові квартири, у другому – продавцям терміново потрібні гроші, і вони поступаються під час торгу. Що стосується первинного ринку, то забудовники більше не повинні знижувати ціни.
Можливо, вони були б і раді продати житло за доступною ціною, однак через подорожчання будівельних матеріалів вийде, що вони весь рік працювали в збиток. На вторинному ринку квартири продовжать дешевшати, і до кінця поточного року їх вартість може знизитися ще на 20 відсотків, що призведе до кризи на первинному ринку. Покупцям буде набагато простіше придбати "готове" житло, заплативши за нього практично стільки ж, скільки і за квартиру в новобудові.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Санкції" проти Януковича: він вільно продає свій особняк в Києві за 30 млн
На первинному ринку нерухомості з початку цього року з'явилося багато спекулянтів. Справа в тому, що у національній валюті вартість житла зросла, а в доларовому еквіваленті знизилася, і у багатьох перекупників, які мали заощадження, з'явилася непогана можливість інвестувати кошти. Плутанина з курсом гривні цієї зими призвела до того, що вже до квітня на первинному ринку зникли, як спекулянти, так і звичайні покупці. Хтось встиг придбати квартиру за вигідною вартості, а хтось вдало вклав свої заощадження. Після цього настало затишшя. Вперше за багато років забудовники Києва почали влаштовувати "розпродажу" у травні, пропонуючи покупцям неймовірні знижки, доходили до сорока відсотків. Ближче до серпня забудовники "розібралися" з ціновою політикою, і зараз житло економ-класу можна придбати за 800 доларів за квадратний метр.
У вересні деякі забудовники продовжили надавати покупцям знижки, але вони були набагато меншими, ніж наприкінці весни. З урахуванням різкого зниження попиту на первинне житло, може з'явитися інша проблема. За словами експертів, кількість будмайданчиків у столиці нітрохи не зменшилася з початку року, тому серед забудовників може виникнути серйозна конкуренція. Експерти бачать два сценарії розвитку ситуації: у першому випадку найбільші забудовники можуть витіснити "новачків" і зберегти існуючі ціни на житло, у другому випадку з-за високої конкуренції може відбутися ще одна хвиля різкого зниження цін. За статистикою, більшість забудовників зараз здають в експлуатацію комплекси, заселені максимум на 50 відсотків. Це означає, що за порожні квартири вони платять зі своєї кишені, тому їм легше продати житло за мінімальну вартість, ніж протягом декількох років оплачувати комуналку і податки.
На вторинному ринку може статися обвал цін. Багато жителів столиці мають досить великі квартири, які через підвищення тарифів зараз складно оплачувати. На вторинному ринку кількість пропозицій може зрости приблизно в два рази, і в цьому сегменті також, як і на первинному ринку, виникне серйозна конкуренція. Охочих продати квартири буде в кілька разів більше, ніж покупців.
Фахівці не виключають, що попит на столичне житло до кінця року буде мінімальним. Охочі купити квартиру в Києві вже давно зрозуміли, що їм обійдеться набагато дешевше житло в області. Мінімальна вартість квадратного метра житла в передмісті становить приблизно 11 тисяч гривень, причому квартири в околицях міста відрізняються підвищеним комфортом. Покупцю набагато вигідніше купити невелике і недороге житло у хорошому закритому комплексі де-небудь в тихому районі з розвиненою інфраструктурою, ніж переплачувати десятки тисяч гривень за однушку в шумному районі столиці.