Під час кризи завжди так. Найбільше від нього страждають саме позичальники. Якщо їм скорочують зарплату, можливостей платити по кредиту стає менше. Зростає прострочення, набігають пені і штрафи. А якщо мова йде про іпотеку, то дехто навіть може втратити квартиру. Як уникнути подібних ситуацій? І що робити, якщо ви в ній все ж опинились?
Ситуація з простроченням в сегменті іпотечних позик - найсприятливіша. Це і зрозуміло. Відбір позичальників банками для довгострокових кредитів - процедура більш серйозна, ніж видача споживчих позик. Та й відсотки нижчі.
Як відзначають в банках, серед гривневих іпотечників теж чимало тих, хто зіткнувся з фінансовими труднощами і потребує реструктуризації їх кредитів.
Чим швидше тим краще
Експерти і банкіри сходяться на думці. Чим раніше позичальник звернеться в банк, коли у нього виникли труднощі, тим легше буде їх вирішити.
Алгоритм дій простий. Необхідно звернутися до кредитора, повідомити про причини проблем з обслуговуванням іпотечного кредиту. Важливо надати всі необхідні документи в якості підтвердження скорочення доходу або інших причин, за якими позичальник не може вносити платежі по кредиту. Після цього домовитися з банком про подальшу схему обслуговування кредиту і повернення боргу. Головне, щоб це було на ранніх стадіях появи прострочення (в ідеалі взагалі до її виникнення, тобто превентивно), так як в цьому випадку варіативність застосування інструментів надання допомоги значно вища, ніж на великих термінах прострочення.
Іншими словами, ховати голову в пісок при виникненні фінансових труднощів не варто. І вже тим більше не варто уникати зустрічі з банком. Це може бути сприйнято кредитною організацією як спроба шахрайства. І такому позичальнику в майбутньому навряд чи підуть на поступки.
Безумовно, при виникненні обставин, при яких позичальник не в змозі погашати заборгованість, необхідно відразу звернутися в банк. Звернення позичальників розглядаються в індивідуальному порядку, а умови рефінансування / реструктуризації визначаються спільно з позичальником.
Інструменти реструктуризації
Можливостей для зниження кредитного навантаження досить багато.
У банку практикується використання платіжних канікул, які дозволяють позичальникам тимчасово знизити боргове навантаження. Розмір платежу залежить від терміну канікул. Міра ефективна для клієнтів, що зіткнулися з тимчасовими фінансовими труднощами, такими як втрата роботи, декретна відпустка.
Ще один варіант - скасування накопичених пені та штрафів в тому випадку, якщо позичальник погасив прострочену заборгованість.
Продаж-крайня міра
І нарешті, крайня міра - продаж квартири. В цьому випадку позичальникові важливо, щоб її реалізували за ринковою вартістю. При цьому в деяких випадках клієнт може залишитися жити в своїй квартирі.
Це дозволяє скоротити фінансові втрати боржників, пов'язані з примусовою реалізацією застави (на публічні торги житло, як правило, надходить за зниженою по відношенню до ринкової оцінки ціною).
При цьому, як пояснюють в банках, у них немає мети зробити банкрутом позичальників. Навпаки, кредитній організації вигідніше отримувати постійний відсотковий дохід. Тому банки зацікавлені в тому, щоб клієнт планомірно погашав заборгованість по кредиту. А забрати квартиру і продати її - це крайній захід, до якої банк може вдатися, якщо інші способи не допомагають виправити ситуацію.
Порада
Щоб уникнути виникнення заборгованостей про кредиту, слід керуватися трьома правилами при оформленні іпотеки:
- Обирати надійний банк - УралТрансБанк;
- Щомісячний платіж по кредиту не повинен перевищувати 40% сімейного доходу;
- "Подушка безпеки" на випадок непередбачених обставин повинна становити до 6 щомісячних платежів про кредиту.